Activision Blizzard Microsoft

Další komplikace pro Microsoft při převzetí AB, v USA rozhodne soud

Microsoft dostal již stopku od britského antimonopolního úřadu (CMA) ohledně akvizice studia Activision Blizzard (AB), podobné problémy řeší společnost i v domovských USA. Americká Federální obchodní komise (FTC) se totiž obává, že největší herní koupě poškodí spotřebitele. Komisaři proto požádali soud, aby plánovanou akvizici studia Activision Blizzard zablokoval do doby, než dojde k projednání žaloby proti spojení obou firem.

FTC v žádosti předložené soudu uvedla, že od společností Microsoft a Activision Blizzard (AB) má komise signály, že by mohla být finální dohoda na americkém trhu uzavřena již tento pátek. Právě proto nyní komisaři žádají soud, aby ji zablokoval nejpozději ve čtvrtek. V žádosti se podle agentury Reuters dále uvádí, že podle názoru komise by „převzetí podniku dalo Microsoftu možnost zadržovat herní obsah společnosti Activision Blizzard (AV) před konkurencí, což by mělo nepříznivý dopad na spotřebitele“.

Microsoft plánoval dokončit akvizici za 69 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu Kč) během tohoto finančního roku, který skončí 30. června 2023. Pokud soud dohodu opravdu zablokuje, prakticky znemožní toto načasování splnit.

Žaloba FTC

FTC už letos proti Microsoftu podalo žalobu, kterou se snaží celý obchod zhatit. Očekává se, že proces v USA začne nejdříve v srpnu a že před koncem kalendářního roku rozhodnutí nepadne. Předběžné opatření, o které nyní komisaři žádají, má tedy zabránit americkému softwarovému gigantu obchod uskutečnit ještě předtím, než bude moci o osudu obou firem rozhodovat soud.

„Možnost předložit náš případ federálnímu soudu vítáme,“ reagoval stoicky na vzniklé komplikace prezident Microsoftu Brad Smith.

Zamítnutí ve Velké Británii

Podle zamítavého rozhodnutí CMA by dohoda mezi společností Microsoft a herním studiem Activision Blizzard mohla „změnit budoucnost rychle rostoucího trhu cloudových her, což povede k omezení inovací a menšímu výběru pro britské hráče v příštích letech“. A proto úředníci obchod zablokovali.

Nepomohlo ani to, že Microsoft uzavřel licenční smlouvy o poskytování her s dalšími společnostmi – například se společností Nvidia, ukrajinskou firmou Boosteroid či japonskou společností Ubitus. Právě díky tomu požehnala celou transakci Evropská komise. Microsoft se nechce úřednímu rozhodnutí podřídit, proti verdiktu se odvolá.

Dopustit zablokování obchodu nechce podle serveru Gameranx ani britský premiér. Usilovně pracuje na novém návrhu „strategického směřování s cílem minimalizovat zátěž pro podniky a podpořit investice a ekonomický růst“, kterým by se měli úředníci řídit.

Právě jasně nastavený regulační systém, který nebude překážkou v růstu firem, by mohl americkému softwarovému gigantu pomoci. „Systém musí dovolit firmám, aby se věnovaly tomu, co umějí nejlépe – vytváření pracovních míst a podpoře růstu ekonomiky,“ uvedl Sunak na LinkedInu.

Spousta známých her

Pokud by americkému softwarovému gigantu úřady nakonec ustoupily, šlo by o největší koupi všech dob v celé historii videoher. Po úspěšném dokončení celého obchodu by se Microsoft proměnil v třetí největší herní firmu na světě, alespoň tedy co se tržeb týče. Zařadil by se tak těsně za společnosti Tencent a Sony.

Microsoft by se stal majitelem celé řady zvučných jmen herního světa – zmiňme alespoň Call of Duty, World of Warcraft, Diablo, Candy Crush, Tony Hawk, Diablo, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot a StarCraft.

AN
Zdroje a obrázky: theverge; reuters; gameranx; pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Jeden komentář: „Další komplikace pro Microsoft při převzetí AB, v USA rozhodne soud“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..