Internetový obchod Amazon Notebook Shoping

FTC: Amazon podvedl spotřebitele, aby se nevědomě registrovali do Prime

Americká Federální obchodní komise (FTC) dnes podala žalobu na společnost Amazon. Internetový prodejce podle ní zapsal miliony uživatelů bez jejich souhlasu do své placené služby Amazon Prime a ztížil jim zrušení služby. FTC o tom informovala na svém webu. Amazon na žádost o komentář zatím nereagoval. FTC vyšetřuje procesy registrace a zrušení služby Prime od března 2021.

„Amazon záměrně podvedl miliony spotřebitelů, aby se nevědomky zaregistrovali do služby Amazon Prime,“ uvedla FTC. Internetový prodejce podle komise používal „manipulativní, nátlakové nebo klamavé provedení uživatelského rozhraní (…), aby oklamal spotřebitele a přiměl je k registraci do automaticky obnovovaného předplatného služby Prime“.

Služba Amazon Prime nabízí rychlou dopravu zdarma na miliony položek, různé slevy, přístup k filmům i hudbě a další výhody. Předplatitelé této služby ve Spojených státech obvykle platí 139 dolarů ročně (kolem 3000 Kč) a tvoří velkou část objemu prodeje společnosti. Prime má více než 200 milionů členů po celém světě.

FTC uvedla, že Amazon ročně generuje z předplatného Prime tržby 25 miliard dolarů. „Jedním z hlavních obchodních cílů společnosti Amazon – a hlavním obchodním cílem Prime – je zvyšování počtu předplatitelů“, uvedla dále Federální obchodní komise.

V žalobě se uvádí, že Amazon v dubnu pod značným tlakem FTC změnil postup při rušení předplatného, ale „porušování předpisů pokračuje“. Regulátor požaduje finanční postih a soudní zákaz, aby se zabránilo budoucímu porušování předpisů.

„Amazon lidi oklamal a bez jejich souhlasu je lapil do opakovaných předplatných, čímž uživatele nejen frustroval, ale také je připravil o značné peníze,“ uvedla v prohlášení předsedkyně FTC Lina Khanová.

Akcie internetové prodejce na zprávu reagovaly poklesem, kolem 17:20 SELČ odepisovaly zhruba 1,4 procenta.

AN
Zdroje a obrázky: ftc; agentury; pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..