OpenAI a AP (Associated Press)

OpenAI a tisková agentura AP se dohodly na spolupráci v oblasti AI

Společnost OpenAI, která vyvinula velmi populární chatovací systém ChatGPT, a americká tisková agentura Associated Press (AP) se dohodly na spolupráci při zkoumání možností pro využití generativní umělé inteligence (AI) ve zpravodajství. Za přístup k odborným znalostem OpenAI poskytne agentura AP na oplátku firmě přístup k části svého archivu zpráv. Tato dohoda by mohla sloužit jako příklad pro další podobná partnerství.

Finanční podmínky dohody nebyly zveřejněny. AP rovněž neupřesnila, jakým způsobem hodlá zapojit technologie společnosti OpenAI do svých zpravodajských aktivit. Agentura již využívá umělou inteligenci pro automatizaci zpravodajství o firemních výsledcích či rekapitulaci sportovních výsledků, píše Reuters.

Společnost OpenAI, která vyvinula zatím nejpopulárnější chatovací systém ChatGPT založený na umělé inteligenci, by mohla zpravodajský archiv tiskové agentury AP využít jako zdroj informací, jenž jsou zapotřebí k trénování systémů typu ChatGPT.

Firma OpenAI koncem loňského listopadu zpřístupnila veřejnosti ChatGPT zdarma a systém si rychle získal výraznou popularitu. ChatGPT patří do kategorie generativní umělé inteligence a dokáže na základě jednoduchých dotazů generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii. Na základě obrovského množství dat se podobně jako člověk učí jak odpovídat na podněty uživatelů.

Vydavatelé zpráv jsou obezřetní

Vydavatelé zpráv však k této technologii přistupují s opatrností kvůli obavám z její tendence vytvářet fakticky nesprávné informace a kvůli problémům při rozlišování mezi obsahem vytvářeným lidmi a počítačovými programy.

„Generativní AI je rychle se rozvíjejícím prostorem s obrovskými důsledky pro zpravodajský sektor,“ uvedla viceprezidentka AP Kristin Heitmannová. Ředitel německé mediální skupiny Axel Springer Mathias Döpfner začátkem roku varoval, že novinářům hrozí, že budou nahrazeni systémy umělé inteligence, jako je ChatGPT.

AN
Zdroje a obrázky: reuters; ap; openai


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Jeden komentář: „OpenAI a tisková agentura AP se dohodly na spolupráci v oblasti AI“

  1. […] OpenAI a tisková agentura AP se dohodly na spolupráci v oblasti AI […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..