Zeď Microsoft

Společnosti Microsoft vzrostl za čtvrté čtvrtletí čistý zisk o 20 %

Americké společnosti Microsoft vzrostl za čtvrté fiskální čtvrtletí čistý zisk o 20 %, v peněžním vyjádření se jednalo o 20,1 miliardy USD (437,5 miliardy Kč). Hospodaření podpořilo cloudové podnikání, které těžilo z nabídky doplňujících produktů zahrnujících novou technologii umělé inteligence (AI).

Zisk na akcii za tři měsíce do konce června činil 2,69 USD a překonal očekávání analytiků, kteří předpokládali zisk 2,55 USD. Tržby stouply o osm procent na 56,2 miliardy USD a rovněž byly vyšší než odhady analytiků. Tržby z cloudových služeb vzrostly o 21 procent na 30,3 miliardy USD.

Microsoft - Výnosy vybraných produktů a služeb

„Microsoft ve svém čtvrtém fiskálním čtvrtletí (druhé čtvrtletí 2023) překonal odhady tržeb i čistých zisků. Společnost mírně překonala odhad tržeb v divizi inteligentního cloudu, kde vykázala solidní 15 procent meziroční růst,“ uvedl analytik XTB Tomáš Cverna. „Výrazný pokles v prodeji počítačů a jiných zařízení, ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí, o 20 % meziročně si vysvětluji poklesem poptávky kvůli předzásobení se spotřební elektronikou během pandemie Covid-19,“ doplnil.

Firmě však prudce vzrostly i náklady, protože vybudovala nová datová centra pro podporu AI. Čtvrtletní kapitálové výdaje byly nejvyšší přinejmenším od fiskálního roku 2016.

Microsoft si díky investicím do firmy OpenAI, která vlastní populární službu ChatGPT, zajistil včasný náskok v oblasti AI a analytici nyní sledují, jak by Microsoft mohl ze služeb generativní AI těžit, upozornila agentura Reuters. Firma již začleňuje AI do svých produktů.

AN
Zdroje a obrázky: microsoft; agentury; pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..