cyber attack - kybernetický útok (Ilustrační foto)

Moneta a Raiffeisenbank mají výpadky bankovnictví a webových stránek

Moneta Money Bank a Raiffeisenbank mají dnešního dne výpadky internetového a mobilního bankovnictví a webových stránek. Obě bankovní instituce to oznámily to na sociální síti X, dříve twitteru. Zpomaleně fungují též internetové stránky pražské burzy, které čelily kybernetickému útoku už ve středu spolu s weby dalších pěti českých bank. Podle IT expertů za středečním útokem stáli hackeři z Ruska.

„Potýkáme se s výpadkem našich webových stránek, internetového a mobilního bankovnictví. Za vzniklé nepříjemnosti se omlouváme. Intenzivně pracujeme na řešení, tak aby byly naše služby opět brzy dostupné,“ uvedla na síti X Raiffeisenbank ČR.

Moneta na stejné sociální síti ve stejnou dobu napsala, že od rána nefungují její webové stránky, internetové a mobilní bankovnictví. „Usilovně pracujeme na znovuobnovení všech našich systémů. Vaše peníze ani citlivá data v ohrožení nejsou. Omlouváme se za komplikace a děkujeme za pochopení,“ dodala.

Internetové stránky Burzy cenných papírů Praha měly ráno opět výpadky. Podle mluvčího burzy Jiřího Kovaříka pokračuje kybernetický útok, který web zahlcuje velkým počtem požadavků ve snaze vyřadit ho z provozu. Fungování webu je zpomalené, stránky se někdy načtou hned, někdy s prodlevou, konstatoval mluvčí. Obchodování není narušeno.

„Útok se přesměroval z jiných zemí,“ uvedl Kovařík. Přístup z jednotlivých zemí na web je možné omezit nebo úplně zakázat, hackeři ale pak začnou web zahlcovat odjinud, podotkl. Situaci podle mluvčího komplikuje to, že na fungování burzovního webu se podílí více dodavatelů. „Každý musí na tom udělat svůj dílčí úkon, vyzkoušet, jestli to pomohlo, a pokud ne, tak se hledá dál,“ dodal.

Ve středu čelilo kyberútoku 5 bank

Ve středu dopoledne čelily kybernetickým útokům Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank a Fio banka. Měly výpadky internetového a mobilního bankovnictví nebo svých webů, České spořitelně útok zpomalil načítání webu. Bankám se většinou podařilo služby obnovit během dopoledne, ČSOB po 15:00. Web pražské burzy byl nedostupný od dopoledne až do podvečera.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ke středečním útokům uvedl, že dostupnost některých systémů českých bank ovlivnily DDoS útoky. Při takovém typu útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, čímž ho vyřadí z provozu.

AN
Zdroje a obrázky: sitX; nukib; pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Jeden komentář: „Moneta a Raiffeisenbank mají výpadky bankovnictví a webových stránek“

  1. […] Moneta a Raiffeisenbank mají výpadky bankovnictví a webových stránek […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..