iPhony vyrábí firma Apple

Nové iPhony již s nabíječkou USB-C, Apple se podřídil EU

Nové iPhony již budou disponovat nabíječkou USB-C, americká společnost Apple se patrně podřídila požadavkům Evropské unie a svůj nový iPhone bude prodávat s nabíječkou, kterou jako standard pro unijní trh loni prosadili úředníci v Bruselu. Zrávu přinesl server BBC, podle něhož je téměř jisté, že tuto nabíječku bude mít iPhone, který se Apple chystá představit příští týden.

Apple u svých přístrojů zatím používá vlastní adaptér nazvaný Lightning, na rozdíl od konkurence, jako je Samsung a další výrobci, kteří používají USB-C. Většina nových produktů Applu, jako jsou nejnovější tablety iPad, už také používá nabíječku s konektorem USB-C, ale nikoliv přístroje iPhone. Apple požadavek EU kritizuje, protože podle něj dusí možnosti inovace.

Jednotná nabíječka od prosince 2024

Evropská unie schválila nařízení, které vyžaduje, aby výrobci telefonů přešli na jednotnou nabíječku do prosince 2024. Zdůvodňuje to tím, že spotřebitelé ušetří, když bude existovat pouze jedna nabíječka, a zároveň se odvolává na potřebu omezit množství elektrotechnického odpadu.

„Přísná regulace nařizující pouze jeden typ konektoru inovace spíše brzdí, než aby je podporovala. To pak spotřebitele v Evropě i na celém světě poškodí,“ řekl BBC zástupce firmy Apple, když EU požadavek na jednotnou nabíječku v roce 2021 představila.

Lidé, kteří mají iPhony od Applu s konektorem Lightning, si mohou pořídit adaptér s koncovkou USB-C. K dostání jsou na mnoha webech s elektronikou, včetně obchodů Amazon. Včetně přístroje iPhone od modelu iPhone 8 uvedeného na trh v roce 2017 už také podporují bezdrátové nabíjení.

iPhone 14 poslední model s Lightning

Zatím poslední iPhone, který je na trhu, má označení iPhone 14. Je tedy pravděpodobné, že je to poslední model s konektorem Lightning. Model iPhone 15 společnost Apple zřejmě ukáže na avizované prezentaci, která se uskuteční 12. září.

Není ale jasné, zda Apple přistoupil ke globální změně produktu, i když se to předpokládá. Podle expertů není pravděpodobné, že by Apple vyráběl jinou verzi telefonu pouze pro evropský trh.

Uvedené změny se příští týden očekávají u nových přístrojů iPhone 15 a iPhone 15 Pro. Uživatelé by tak měli být schopni používat jedinou nabíječku pro tablety iPad, počítače Mac a telefony iPhone. Podle agentury Bloomberg se také u nových iPhonů zrychlí přenos dat.

Úředníci v Bruselu už dříve vyčíslili, že zavedení jednotné nabíječky lidem ročně ušetří na nákupech za různé adaptéry až 250 milionů eur (6,1 miliardy Kč). Tvrdí také, že o 11.000 tun se ročně sníží objem odpadu.

AN
Zdroje a obrázky: bbc; pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..