Falešné SMS od VZP

Falešné SMS od VZP. Podvodných zpráv mohou být tisíce

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) varuje před podvodnými SMS zprávami, které v noci na dnešek dostali někteří její klienti. Podvodníci v nich například pod záminkou zaslání přeplatků vyzývají k vyplnění údajů na falešné webové stránce pojišťovny či k přihlášení do aplikace Moje VZP. První falešné SMS pod hlavičkou Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se objevily v Česku již koncem října. Kybernetičtí zločinci ovšem ve svých aktivitách nijak nepolevují a nadále zaplavují podvodnými textovkami uživatele v Česku. Pojišťovna odhaduje, že podvodných zpráv mohou být již tisíce. VZP to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Varování a upozornění na falešné SMS od VZP na úvodní stránce pojišťovny
Varování a upozornění na falešné SMS od VZP na úvodní stránce pojišťovny

Podvodníci rozesílají SMS z různých telefonních čísel. Scénář i podoba podvodných zpráv, které dostávají nejen klienti VZP, se opakuje. Jejich obsahem je například příslib výplaty přeplatků na zdravotním pojištění, v textu formulovaný jako „čeká Vás pojistná výplata“. Uvedená webová adresa https://vzp-portal.online/ je falešná, varuje VZP.

„Riziko klientům hrozí po vyplnění údajů na fiktivním odkazu, proto je důrazně varujeme před tím, aby na takové zprávy reagovali či se řídili pokyny v nich uvedenými,“ uvedl říká bezpečnostní ředitel pojišťovny Jan Svoboda. Podle jeho odhadu mohou být takto rozeslány tisíce SMS.

Ukázky a příklady jak mohou vypadat falešné SMS od VZP
Ukázky a příklady jak mohou vypadat falešné SMS od VZP

Pokud si klient není jistý, zda mu přišla informace skutečně od VZP, nebo falešná zpráva od podvodníků, může si pravost ověřit na infolince 952 222 222. Vodítkem pro klienty může být také to, že v případě skutečných zpráv rozesílaných z VZP, je ve jménu odesílatele uvedeno „VZP CR“ nebo „EKK“. Klientům zároveň pojišťovna doporučuje, aby neotvírali žádné odkazy, které vedou mimo oficiální stránky dostupné na adrese www.vzp.cz.

AN
Zdroje a obrázky: VZP (1); VZP (2); remix Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..