Laptop - Netflix (Ilustrační obrázek)

Obliba placených streamovacích služeb v Česku roste

Obliba placených streamovacích služeb v České republice výrazně roste. V letošním roce přes tyto služby sleduje seriály či filmy 35 % lidí starších 16 let, což je o polovinu víc než před rokem. Smartphone používá 82 % lidí v Česku, internet pak 86 % a na webu nakupuje 63 %. V těchto třech případech vzrostl podíl meziročně jen lehce. Údaje shromážděné na jaře letošního roku zveřejnil dnes na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ).

Obliba placených streamovacích služeb

Ještě před dvěma lety placené kanály jako Netflix či HBO sledovalo v Česku pouze 15 % lidí. Podle dat z letoška se takto na filmy a seriály nejčastěji dívají mladí lidé od 16 do 24 let, následuje věková skupina 25 až 34 let. Z obou těchto skupin využívá placené streamovací služby víc než polovina. Podle vzdělání jsou jejich nejčastějšími diváky vysokoškoláci. Z nich pak sledoval videa na placených platformách každý druhý člověk. V případě placené hudby vzrostl meziročně podíl předplatitelů z deseti na 13 %.

Smartphony a internet

Mobilní telefon používá 99 % osob starších 16 let a toto číslo se v posledních letech již nemění. Mění se však typy používaných telefonů. V roce 2023 využívá 82 % lidí smartphone a 18 % pak klasický tlačítkový telefon. Mezi lidmi do 64 let má smartphone 95 %, ze seniorů nad 75 let si k chytrému telefonu našlo cestu zatím 24 %. U seniorů nad 75 let to byla ještě před pěti lety pouhá čtyři procenta.

Podobné je to s internetem. V případě lidí mladších 55 let jsou on-line až na výjimky všichni. Naopak mezi seniory nad 75 let používá internet třetina. Nejčastějším zařízením, na kterém se Češi připojují k internetu, je mobilní telefon. Na něm je on-line 78 % lidí. Následuje přístup na internet přes notebook, ten používá 66 %.

Domácností je letos k internetu připojených 87 %, což je zhruba o dva procentní body víc než před rokem. Až na výjimky mají připojení všechny domácnosti s dětmi a mladé domácnosti bez dětí. Z domácností seniorů má přístup k internetu 56 %. Stolní počítač nebo notebook používá 79 % domácností a polovina domácnostní disponuje také chytrou televizí, na níž sledují obsah z internetu.

Nakupování přes internet

Nákupy přes internet jsou nejčastější u oblečení nebo obuvi, takové zboží si on-line objednalo 39 % lidí, výrazně víc žen než mužů. Muži naopak častěji přes internet kupovali sportovní potřeby, elektroniku nebo software.

Internetové bankovnictví

Internetové bankovnictví využívají téměř tři čtvrtiny obyvatel Česka, mezi lidmi ve věku 25 až 44 let je to 95 %. Takzvanou bankovní identitu, která lidem umožňuje ověřeně komunikovat s úřady, letos použilo 22 % lidí.

Podle ČSÚ se lidé stále více zajímají o internetovou bezpečnost a o sledování svých aktivit na internetu. Změnu nastavení cookies letos provedlo na webových stránkách 36 % lidí, o tři roky dříve to bylo 22 %. Nejvíce se o to, jaké o nich stránky sbírají informace, zajímají mladí dospělí, uvedli statistici.

AN
Zdroje a obrázky: ČSÚ; Pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Jeden komentář: „Obliba placených streamovacích služeb v Česku roste“

  1. […] Obliba placených streamovacích služeb v Česku roste […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..