AI - Umělá inteligence

Třetina dotázaných si myslí, že AI ovlivní jejich zaměstnání

Třetina obyvatel Česka se domnívá, že umělá inteligence (AI) bude mít v následujících pěti letech alespoň malý vliv na jejich zaměstnání. Největší dopad předpokládají u profesí softwarových inženýrů, grafických designérů a novinářů. Vyplývá to z výzkumu, který provedla společnost Ipsos ve spolupráci s Katedrou žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK). Do výzkumu se v druhé polovině letošního října zapojilo 1025 respondentů starších 18 let. Data také ukazují, že pětina respondentů si už vyzkoušela systém na bázi umělé inteligence ChatGPT. Užitečným ho shledává sedm z deseti z nich.

Čtyři z deseti respondentů si myslí, že AI na jejich zaměstnání mít vliv nebude. Téměř čtvrtina dotázaných, a to 23 %, si zatím není jistá nebo uvedli, že se jich problematika netýká. Vliv na své zaměstnání nejčastěji očekává generace lidí do 34 let věku – počítá s ním 56 % z nich.

Vliv umělé inteligence (AI) na zaměstnání
Vliv umělé inteligence (AI) na zaměstnání

U softwarových inženýrů, grafických designérů či novinářů předpokládá alespoň nějaký vliv umělé inteligence na práci přes 70 procent respondentů. Naopak nejmenší vliv očekávají lidé u právníků a učitelů. Nicméně i zde si nadpoloviční většina obyvatel myslí, že i tyto profese zasáhne rámcová změna.

Více než polovina dotázaných, přesně 56 %, se domnívá, že systémy umělé inteligence sice novináře nenahradí, ale v následujících pěti letech se rozvine hybridní vztah robota a člověka. Ještě na jaře přitom předpokládalo hybridní vztah novinářů s umělou inteligencí 41 % lidí.

ChatGPT

V Česku podle provedeného průzkumu mírně stoupá zájem o chatovací systém ChatGPT. Zatímco letos v dubnu si ho vyzkoušelo 15 % lidí, v listopadu jich bylo o šest procent více. Hlavními uživateli chatbotu jsou lidé do 24 let věku. „S nástupem generativní umělé inteligence se ukazuje nová dělící linie v populaci, která je kolem třicátého roku věku,“ uvedl k tomu hlavní řešitel výzkumného projektu Václav Moravec z Katedry žurnalistiky FSV UK.

Nejčastějším důvodem, proč si lidé ChatGPT vyzkoušeli, byla zvědavost (80 %) či zábava (70 %). Téměř pětina oslovených uživatelů, a to 19 %, uvedla, že ho použili i jako společníka v okamžicích samoty. Studenti využívali ChatGPT častěji pro úkoly v práci nebo ve škole – připustilo to 81 % z nich.

„Kolem nástroje ChatGPT a jeho funkcionalit byl v posledním roce poměrně velký mediální rozruch, i proto ho část lidí zkusila pouze ze zvědavosti. I tak se ale ukazuje, že především pro nejmladší generaci se tyto systémy mohou stát novou normou. Jsou jim otevřenější a častěji se s nimi nebojí experimentovat s ohledem na různé příležitosti,“ sdělil Michal Kormaňák z agentury Ipsos.

Užitečným shledává ChatGPT 69 procent z těch, kteří si systém vyzkoušeli. Desetinu lidí se zkušenostmi s ChatGPT přesvědčil systém do té míry, že ho využívají i několikrát denně. Naopak více než třetinu lidí, kteří si systém vyzkoušeli, první zkušenost odradila a již systém dále nepoužívají.

AN
Zdroje a obrázky: Ipsos; Pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..