TeamCity - Software české firmy JetBrains

Ruští hackeři globálně zneužívají slabiny v softwaru TeamCity české firmy

Hackeři, kteří pracují pro ruskou rozvědku (SVR) globálně využívají slabého místa v softwaru TeamCity české firmy JetBrains k útokům na servery, uvádějí to ve společném prohlášení americké úřady. Dle oznámení Národní agentury pro bezpečnost (NSA), Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a amerického úřadu pro kybernetickou bezpečnost CISA trvají tyto snahy od září. Rusové podle Američanů využívají získaný přístup ke krokům, kterými by si zajistili trvalý přístup do narušených systémů. Česká firma uvádí, že byla o této zranitelnosti informována na začátku letošního roku, a dodala, že ji opravila v aktualizaci programu vydané 18. září.

Americké úřady ve svém prohlášení připomínají dřívější ruskou operaci zaměřenou na software americké společnosti SolarWinds, která podle nich nesla podobné rysy. Hackeři tehdy do hojně využívaného programu implantovali vlastní škodlivý kód, který si následně nic netušící zákazníci nainstalovali do svých systémů v rámci pravidelných aktualizací. Mezi mnoha oběťmi byly v roce 2021 i složky americké vlády.

TeamCity

Nové americké varování se týká programu s názvem TeamCity, který při své práci používají vývojáři softwaru. „Přístup k serveru TeamCity by škodlivým aktérům poskytl přístup ke zdrojovému kódu daného vývojáře… což by škodlivý aktér mohl následně využívat k operacím v dodavatelském řetězci,“ píše se v úvodu zprávy.

„Od vydání záplaty naše zákazníky kontaktujeme přímo nebo je prostřednictvím veřejných příspěvků motivujeme k aktualizaci softwaru. Vydali jsme také speciální opravu zabezpečení pro organizace používající starší verze TeamCity, které nemohly upgradovat včas. Kromě toho se zákazníky sdílíme nejlepší bezpečnostní postupy,“ sdělil vedoucí bezpečnosti JetBrains Yaroslav Russkih.

Podle statistik, které má JetBrains k dispozici, v současnosti provozují neopravený software méně než dvě procenta uživatelů. Firma dodala, že chyba zabezpečení se týká pouze místních případů, zatímco cloudová verze ovlivněna nebyla.

Zasaženým organizacím, které zmíněnou aktualizaci okamžitě nepoužily a nepřijaly ani jiná opatření, doporučují američtí vyšetřovatelé, aby počítaly s narušením systémů a zahájily „pátrání po hrozbách“.

Mezinárodní spolupráce

NSA, FBI a CISA na hodnocení problému spolupracovaly s polskou vojenskou rozvědkou a britským Národním střediskem kybernetické bezpečnosti (NCSC). Agentury zatím identifikovaly „omezený počet“ obětí a soudí, že ruští hackeři jsou stále v „přípravné fázi své operace“. Po narušení systémů podle nich posilovali svá oprávnění, vytvářeli „zadní vrátka“ a prováděli další kroky pro vytvoření dlouhodobého přístupu do daných sítí.

Program TeamCity vývojářům slouží ke kontrole toho, zda jejich zásahy do zdrojového kódu nebudou vyvolávat problémy v dříve vytvořeném softwaru. Podle amerických úřadů a jejich partnerů v Polsku a Británii skrze něj mohou hackeři proniknout do sítí desítek vývojářských společností a následně připravit „těžko odhalitelné“ nástroje.

TeamCity byl v médiích skloňován už v roce 2021 v souvislosti s narušením systémů SolarWinds. Hackeři při něm mohli podle některých zdrojů využít právě software od JetBrains, společnost ale jakékoli napojení na rozsáhlé útoky odmítla a nové americké prohlášení jí roli v tomto incidentu nepřipisuje.

JetBrains

JetBrains v roce 2000 založili v Praze tři ruští programátoři, za následujících dvacet let pak firma získala více než 1000 zaměstnanců. Její software v minulosti využívaly i společnosti Google, Hewlett Packard, Samsung, Volkswagen nebo také americká vesmírná agentura NASA.

AN
Zdroje a obrázky: CISA; JetBrains

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..