Kybernetické útoky - cyber attacks - kyberútoky

Smartphony s OS Android nově ohrožuje trojan napadající bankovní aplikace

Na chytré mobilní telefony s OS Android útočí nový trojan, který napadá bankovní aplikace. Program pod názvem Anatsa se šíří prostřednictvím kódu Spy.Banker.BUL, který útočníci vydávají za aplikaci pro čtení dokumentů v PDF. S podílem 7,3 % byl v prosinci druhou nejčastější hrozbou.

Jedničkou byl na zařízeních s OS Android trojský kůň s nevyžádanou reklamou Andreed s 13,5 procentním podílem a třetí místo mezi hrozbami obsadil další trojan Triada s šesti procenty. Uvedla to antivirová společnost Eset v tiskové zprávě.

Přehled hrozeb pro Android za prosinec 2023 - Chytré telefony v Česku nově ohrožuje trojan, který napadá bankovní aplikace

Program Anasta

„Program Anatsa pozorujeme již několik měsíců, případy napadení bankovních aplikací se již dříve objevily například v Německu, ve Velké Británii či v USA. Z našich dosavadních zjištění víme, že útočníci vydávají nebezpečné aplikace se škodlivým kódem za nástroje pro čtení dokumentů v PDF. Pokud tuto aplikaci uživatelé stáhnou do svého chytrého telefonu, ta projde po čase aktualizací a pokusí se stáhnout Anatsu do zařízení v podobě doplňku pro aplikaci,“ uvedl vedoucí analytického týmu Esetu Martin Jirkal.

Případ trojského koně Spy.Banker.BUL podle Jirkala opět potvrzuje, že situace na platformě Android v Česku je těžko předvídatelná a stejně tak zůstane i pro následující rok. Útočníci mají tendence měnit velmi rychle strategie a zneužívané aplikace. Jejich hlavním zájmem zůstane podle odborníka i nadále především finanční zisk.

Pozor na stahování z obchodů třetích stran

„Předpokládáme, že stále bude dominovat škodlivý kód z obchodů třetích stran, který do chytrých telefonů stahuje adware, agresivní a obtěžující reklamy. Očekávat bychom ale opět měli i případy škodlivého kódu, který má uživatele špehovat a krást informace,“ dodal Jirkal.

Spolu se škodlivým kódem Anatsa bezpečnostní specialisté opět detekovali také adware, neboli programy s nevyžádanými reklamami. Ty byly pravidelnou hrozbou pro platformu Android v Česku v uplynulém roce. Ačkoli je adware méně závažnější než programy určené ke špionáži nebo k napadení bankovních aplikací, i tento typ hrozby může být zdrojem dalšího, daleko závažnějšího útoku či podvodných reklamních nabídek.

V případě platformy Android bezpečnostní experti dlouhodobě doporučují především zvýšenou obezřetnost při stahování doplňků a aplikací do chytrého telefonu. Největším rizikem jsou především méně známé obchody třetích stran, internetová úložiště či fóra.

O společnosti ESET

Společnost ESET již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích.

ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.

AN
Zdroje a obrázky: ESET; Pixabay

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..