Občanský průkaz (Ilustrační foto)

Nemožnost ověřit občanský průkaz způsobuje problémy při výdeji léků

Nemožnost ověřit občanský průkaz způsobuje problémy při výdeji léků. Jde o problémy s identifikací osob v základních registrech, kdy mohou mít lidé potíže při vyzvedávání léků na recept právě prostřednictvím občanského průkazu. Potíže trvají kvůli funkcionalitě Digitální informační agentury (DIA), uvedla na dotaz ČTK Greta Rakašová z tiskového oddělení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). DIA však podle mluvčí Anny-Marie Lichtenbergové v současnosti neeviduje žádné problémy u Identity občana, které by způsobovaly potíže u eReceptů nebo jiných služeb, kterým slouží pro identifikaci uživatelů. Problémy nezaznamenaly ani lékárny oslovené ČTK.

DIA o víkendu spustila aplikaci eDoklady pro vytvoření elektronické varianty občanského průkazu. Po velkém náporu uživatelů na Identitu občana (NIA) systém kolaboval. eDoklady si o víkendu stáhlo 150.000 lidí.

„V souvislosti se spuštěním mobilní aplikace eDoklady je aktuálně téměř nedostupná identifikace osoby v základních registrech a Identitou občana. Vzhledem k tomu, že tuto identifikaci využívá i systém eRecept, tak aktuální nedostupnost identifikačního prostředku způsobuje problémy i zde,“ uvádí SÚKL na webu s hlášením výpadků.

„V tuto chvíli neevidujeme žádné potíže. Z důvodu předchozích problémů jsme nasadili úpravu NIA (Identity občana), tak aby byla snížená zátěž a přihlašování probíhalo bez větších obtíží. Přihlašování skrze Identitu občana je možné k většině služeb státu – tedy například také do Portálu občana, datových schránek nebo třeba do portálu Moje daně. V tuto chvíli však problémy s přihlašováním neevidujeme,“ řekla ČTK kolem 16:00 Lichtenbergová.

Lékárny Dr.Max – Bez problémů

Nezaznamenali jsme žádné problémy při vydávání léků na recept na občanský průkaz, řekl ČTK vpodvečer Michal Petrov, mluvčí největší tuzemské sítě lékáren Dr.Max. Podobně se vyjádřili také lékárníci ve vybraných lékárnách v Praze a středních Čechách, které ČTK oslovila.

K ověřování občanských průkazů nebo přihlášení do webové či mobilní aplikace eRecept používá SÚKL systémy eGovernmentu spravované DIA. Na stejný systém je napojená i aplikace eDoklady. Právě velký zájem o ní způsobil v prvních dnech problémy s registrací do aplikace nebo přihlášením přes Identitu občana, která spojuje různé služby ověření totožnosti, například prostřednictvím elektronického bankovnictví.

„Stavíme na starší infrastruktuře, kterou i když jsme ji posilovali, tak nedostačovala. Stále dodáváme další servery a celý systém dále optimalizujeme,“ uvedl k tomu v pondělí ředitel DIA Martin Mesršmíd. S podobnými problémy jako eRecept se po spuštění eDokladů podle vyjádření ministerstva práce na sociální síti X potýkal i jeho systém Jenda pro vyřizování žádostí o sociální dávky.

Nutnost posílit NIA

Identita občana (NIA) je podle šéfredaktora odborného serveru Lupa Davida Slížka klíčovým systémem eGovernmentu, který umožňuje přihlašování uživatelů ke státním službám. „Jak digitální služby přibývají, přestává patrně zvládat nával požadavků aplikací a lidově řečeno padá. Markantní je to zejména při spuštění nějak nové služby, kterou se lidé snaží vyzkoušet co nejdříve po jejím spuštění. Aktuálně to zažíváme při startu aplikace eDoklady. Zájem lidí a nedostatečná optimalizace aplikace, která Identitu občana zbytečně zatěžovala, vedly k tomu, že se lidé nemohli přihlásit ani k dalším službám eGovernmentu – datovým schránkám, Portálu občana a podobně,“ dodal.

Podle DIA je v plánu zásadní posílení NIA, které ale bude vyžadovat peníze a čas. Pokud se něco nezmění, nedojde k němu dříve než v příštím roce. Výpadky se tak mohou podle Slížka opakovat.

AN
Zdroje a obrázky: ČTK; SÚKL; Síť X; MVCR

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..