Moon - Sky - Měsíc - Luna (Ilustrační foto)

SLIM přistál na Měsíci neuvěřitelně přesně. NASA odpískala vrtulníček na Marsu

Minulou sobotu na Měsíci přistál japonský modul SLIM až neuvěřitelně přesně, když dosedl na povrch přirozené družice Země zhruba 55 metrů od vytyčeného cíle. To představuje opravdu bezprecedentní stupeň přesnosti. Uvedla to na své tiskové konferenci japonská vesmírná agentura JAXA, která zveřejnila i první snímky z přistání. Americká NASA zase ve čtvrtek oznámila, že po téměř třech letech ukončuje misi vrtulníčku Ingenuity na Marsu.

SLIM přistál na Měsíci neuvěřitelně přesně

Cíl přistát s modulem SLIM v okruhu do 100 metrů od vytyčeného místa byl s rezervou naplněn. Obecně lunární mise přistávají na Měsíci s přesností několika kilometrů, takže japonské přistání lze považovat za mimořádný výkon. Japonsko se zároveň stalo pátou zemí, které se podařilo dopravit své zařízení na přirozenou oběžnici Země.

Jeden z hlavních motorů modulu asi 50 metrů nad měsíčním povrchem selhal, takže přistání bylo tvrdší, než se plánovalo, sdělila agentura JAXA. Snímky modulu poslala na Zemi dvě autonomní vozítka, která byla z modulu vypuštěna krátce před přistáním.

JAXA dále uvedla, že získala všechna potřebná data o přistání modulu SLIM během 2 hodin a 37 minut po dosednutí na povrch Měsíce a předtím, než modul vyčerpal svou energii.

Solární panely ve špatném úhlu

Solární panely nebyly schopny vyrobit potřebnou elektřinu pravděpodobně kvůli tomu, že jsou nastaveny ve špatném úhlu, ale změna směru slunečního svitu by ještě mohla modul znovu nastartovat, věří JAXA. Už minulý týden oznámila, že necelé tři hodiny po přistání modulu na Měsíci vypnula jeho napájení elektřinou, aby šetřila baterii pro případný restart.

Důležité zpřesnění přistání

Zpřesnění přistání může být v budoucnu důležité pro pátrání po vodě na Měsíci, při němž budou zapotřebí přesná dosednutí v blízkosti překážek či na nerovném povrchu, jako jsou například svahy.

„Ukázali jsme, že dokážeme přistát, kde chceme,“ prohlásil představitel JAXA Šiničiró Sakai. „Otevřeli jsme bránu do nové doby,“ dodal.

NASA odpískala vrtulníček na Marsu

Miniaturní vrtulník Ingenuity, který se v roce 2021 jako první motorem poháněný stroj na cizí planetě vznesl do marsovské atmosféry, ukončil svou misi. Oznámil to ve čtvrtek americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podle kterého už helikoptérka nemůže létat. „Mám hořkosladké oznámení: Ingenuity uskutečnila svůj poslední let na Marsu,“ řekl šéf NASA Bill Nelson ve videu.

Ingenuity (česky Vynalézavost) měla v posledních dnech problémy komunikovat se Zemí, uvedla NASA. Jeden z listů rotoru z uhlíkových vláken navíc vypadal na záběrech z rudé planety poškozený. Snímky pořídilo vozítko Perseverance, které na Marsu přistálo spolu s helikoptérkou 18. února 2021. Letounek, vážící jen 1,8 kilogramu, pak poprvé vzlétl 19. dubna téhož roku.

NASA původně plánovala pro Ingenuity 30denní misi, během které měl stroj krátce pětkrát vzlétnout. Vrtulník ale nakonec pracoval téměř tři roky a do marsovské atmosféry vyletěl 72krát. Celkem v rámci těchto letů dosáhl 14krát větší vzdálenosti, než bylo původně plánováno.

Malý vrtulník poháněly dvě protiběžné dvoulisté vrtule o průměru 1,2 metru umístěné nad sebou. Energii bral z baterií nabíjených solárními panely. Není vybavený vědeckými přístroji a jeho jediným úkolem bylo vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.

AN
Zdroje a obrázky: JAXA (1); JAXA (2); YT (1); NASA; YT(2); Pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Jeden komentář: „SLIM přistál na Měsíci neuvěřitelně přesně. NASA odpískala vrtulníček na Marsu“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..