cyber attack - kybernetický útok (Ilustrační foto)

Banky v Česku – Počet kyberútoků na klienty se meziročně ztrojnásobil

Banky v Česku loni zaznamenaly 69.685 klientů, které napadli kyberzločinci. Je to trojnásobek proti předchozímu roku. Jde jak o případy, kdy klienti přišli o peníze, tak o neúspěšné pokusy. Škoda byla 1,35 miliardy korun. Informovala o tom Česká bankovní asociace (ČBA).

Průměrná škoda na jednoho klienta banky loni dosáhla 19.357 Kč. Zatímco v první polovině roku byla téměř 22.000 korun, ve druhém pololetí to bylo 19.000 korun. Tento pokles je podle výkonné ředitelky asociace Moniky Zahálkové výsledkem kontrolních procesů bank.

„Moderní technologie, do kterých banky v Česku investují významnou část svých rozpočtů, umožňují rychle identifikovat a zastavit podezřelé transakce dříve, než mohou způsobit výraznější škody,“ uvedla Zahálková. Odpovědnost podle ní není jen na bankách, ale především na klientech samotných, kteří se kvůli neznalosti stávají snadným terčem pro takzvané e-šmejdy.

Nárůst a důmyslnost on-line kriminality

„V posledních letech jsme svědky bezprecedentního nárůstu on-line kriminality. Útoky e-šmejdů jsou stále sofistikovanější, využívají nové metody a je stále těžší rozeznat, že jde o kyberpodvod,“ doplnil Ondřej Penc z odboru oddělení prevence policejního prezidia. Policie ČR v loňském roce evidovala 19.592 nahlášených případů. Rozdíl mezi počty škod vyčíslených asociací a policejními čísly je podle něj v tom, že řada podvedených klientů na policii nejde a nepodá trestní oznámení.

Významně se zvýšila důmyslnost a sofistikovanost kyberpodvodů. „Stále vynalézavější jsou podvodníci na sociálních sítích, kde je velmi snadné najít oběť. Mezi jeden z nejzávažnějších typů podvodů nadále patří podvodné navolávání, tzv. vishing. Je o to nebezpečnější, že e-šmejdi dokážou nejen věrně napodobit i telefonní číslo instituce, za kterou se vydávají, ale s využitím umělé inteligence i hlas a podobu toho, za koho se vydávají. Je tak stále těžší rozeznat podvodný telefonát od toho pravého,“ uvedl Penc.

Kybertest - Statistika

#nePINdej!

Česká bankovní asociace v loňském roce pokračovala ve vzdělávací kampani #nePINdej!, která upozorňuje na sílící nebezpečí podvodů na internetu. Formou testu na www.kybertest.cz se zájemci mohou rychle a snadno naučit, jak rozpoznat kybernetické útoky a jak jim nenaletět.

„Kybertest si vyzkoušelo přes 315.000 lidí, průměrné skóre bylo 74 %. Nejnižší skóre měli mladiství ve věku 12 až 17 let a lidé nad 56 let, kteří dosáhli stejného skóre, tedy 71 %,“ uvedla Zahálková. Asociace podle ní bude v kampani pokračovat i letos.

AN
Zdroje a obrázky: ČBA; Kybertest; Pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..