Kyberútok - Hacker - Cyber Attack - Hackeři -DDoS

Na DiPSy utočili hackeři, ochrana útok úspěšně odrazila

DiPSy neboli Elektronický systém přihlášek na střední školy, který byl po odkladech spuštěn v pátečních nočních hodinách, funguje, i když na systém zaútočili hackeři. Během soboty zájemci odevzdali přes 5000 přihlášek. DiPSy napadli hackeři během sobotního odpoledne, automatická ochrana ho však odrazila, jak sdělil ředitel státní organizace Cermat Miroslav Krejčí. Někteří uživatelé mohli mít podle Krejčího problémy s načítáním stránky, to ale souviselo právě s aktivovanými ochranami proti DDoS útokům, systém jako takový zasažený nebyl, dodal. Cermat počítá, že celkově se letos na střední školy bude hlásit kolem 120.000 uchazečů, na podání přihlášek mají čas do 20. února.

Cermat, který je za přípravu přijímacího řízení odpovědný, měl systém původně spustit ve čtvrtek 1. února, kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti ale spuštění systému odložil. Otevřel ho v pátek před půlnocí.

V sobotu ráno kolem 08:00 evidoval systém téměř 600 přihlášek, kolem 11:00 přes 2000, o dvě hodiny později zhruba 4000 přihlášek a vpodvečer přes 5000. Asi deset procent jich je podle Krejčího hybridních, což znamená, že zájemci musí vygenerovaný dokument doručit do školy.

DDos na DiPSy

DDoS útok, při němž se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit, zaznamenal Cermat po poledni. „Zhruba od 12:35 do 12:45 trval silnější DDoS útok na stránky DiPSy. První dvě minuty bylo snížené množství uživatelů v systému a zbytek doby systém normálně fungoval,“ řekl Krejčí.

Potvrzením dokument v PDF v e-mailu

Ředitel Cermatu dnes podotkl, že se jim kupí dotazy na to, co se stane, pokud se přihláška ztratí. Dostatečným potvrzením o podání přihlášky je podle Krejčího dokument v pdf formátu, který rodičům přijde do e-mailu. „Stačí to k tomu, aby po 20. únoru, kdyby se na to přišlo pozdě, byl ten uchazeč dodatečně zařazen mezi ostatní řádně přihlášené uchazeče,“ řekl Krejčí.

O případném prodloužení termínu pro podání přihlášek po 20. únoru kvůli pozdějšímu spuštění ministr školství Mikuláš Bek (STAN) rozhodne podle ministerstva v následujícím týdnu. Krejčí sdělil, že jednání k tomu je naplánováno na pondělí.

120.000 uchazečů

Na střední školy by se letos mělo podle ministerstva hlásit až 106.000 žáků devátých tříd základních škol a tisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia, studentů středních škol, kteří chtějí změnit obor, nebo dospělých uchazečů, kteří se hlásí do dálkového či večerního studia. Krejčí již dříve řekl, že se počítá zhruba se 120.000 uchazeči.

Přijímací zkoušky pro čtyřleté obory a obory nástavbového studia se konají 12. a 15. dubna, pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií 16. a 17. dubna.

AN
Zdroje a obrázky: DiPSy; Cermat; agentury; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..