NVIDIA Voyager - NVIDIA logo

Díky zájmu o čipy pro AI NVIDIA zvýšila čtvrtletní zisk o 769 procent

Hlavně díky zvýšenému zájmu o čipy pro umělou inteligenci (AI) zvýšila americká společnost NVIDIA ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk na 12,29 miliardy USD (287,3 miliardy Kč) z 1,41 miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Tržby se zvýšily o 265 % na 22,1 miliardy USD. Firma to oznámila ve své výsledkové zprávě.

Analytici v průměru očekávali tržby 20,4 miliardy USD. Tržby v divizi technologií pro datová centra se zvýšily pětinásobně na 18,4 miliardy USD. Technologie firmy NVIDIA, původně vyvinuté pro grafické karty, se osvědčila pro výukové aplikace s AI. Díky tomu podnikání firmy a její hodnota na burze prudce rostou.

Jen od začátku letošního roku akcie NVIDIA stouply o více než 30 %. Firma se dostala mezi nejhodnotnější podniky na světě a její tržní kapitalizace teď činí téměř 1,7 bilionu USD. V reakci na výsledky hospodaření akcie firmy před oficiálním začátkem obchodování na burzách ve Spojených státech vykazovaly nárůst o více než 14 %. Ve středu přitom o 2,8 % klesly a uzavřely na 674,72 USD.

Akcie firmy byly před zveřejněním výsledků pod tlakem, protože investoři se obávali, že firma nebude schopna splnit vysoká očekávání. Na podzim 2022 se navíc akcie prodávaly zhruba za 130 dolarů, takže za rok a čtvrt se jejich cena více než zpětinásobila.

AI není pouhá bublina

„Výsledky NVIDIA za poslední tři měsíce minulého roku překonaly vysoká očekávání analytiků,“ uvedl analytik XTB Štěpán Hájek. „Tržby za GPU procesory, které jsou za poslední rok jedním z nejvíce poptávaným zbožím, jelikož zrychlují výpočetní technologii potřebnou k práci velkých jazykových modelů, tvoří převážnou většinu tržeb NVIDIA. Akcie společnosti svou výkonností přilákaly spoustu pozornosti a skepse, zda AI není pouhá bublina. Výsledky ukázaly, že nikoliv,“ dodal.

Generální ředitel Jensen Huang analytikům řekl, že poptávka po nejnovějších produktech NVIDIA bude po zbytek roku nadále převyšovat nabídku. Firma zvyšuje výrobu, poptávka ale podle něj nevykazuje žádné známky zpomalení.

„Generativní umělá inteligence odstartovala nový investiční cyklus,“ řekl Huang. To podle něj v příštích pěti letech povede ke zdvojnásobení instalované základny světových datových center a bude představovat roční tržní příležitosti v řádu stovek miliard.

Zákaz dodávek technologií pro AI do Číny

V prvním čtvrtletí NVIDIA očekává tržby zhruba 24 miliardy USD. Analytici naproti tomu počítali s tržbami kolem 22 miliard USD.

Podnikání firmy částečně brzdí opatření přijatá americkou vládou, která zakazují dodávky technologií pro AI do Číny, NVIDIA tam nesmí prodávat nejmodernější čipové systémy používané k trénování imělé inteligence.

Za celý loňský rok firma zvýšila čistý zisk na 29,76 miliardy USD z předloňských 4,37 miliardy USD. Tržby stouply o 126 % na 60,9 miliardy USD.

Náročné úlohy AI technologie Nvidia

NVIDIA byla založena v roce 1993 a začínala jako dodavatel grafických karet pro hráče počítačových her. V posledních dvou letech se povědomí o této firmě výrazně zvýšilo, když se ukázalo, že její technologie je schopna zvládat i náročné úlohy AI. Její akcelerátory H100, což jsou hardwarové komponenty sloužící k urychlení výpočetních operací, se staly legendárními. Zákazníci se jich snaží získat co nejvíce. Největší klienti, mezi které patří Amazon, Meta Platforms, Microsoft a firma Google ze skupiny Alphabet, mají na celkových tržbách podíl téměř 40 %.

AN
Zdroje a obrázky: NVIDIA


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..