McDonald's - fastfood, burger, hamburger

McDonald’s měl v mnoha zemích výpadek počítačového systému

McDonald’s dnes v mnoha zemích světa zasáhl výpadek počítačového systému. Problémy hlásily provozovny v Hongkongu, Japonsku, Austrálii nebo na Novém Zélandu. Restaurace amerického fastfoodového řetězce v Evropě měly výpadky kupříkladu v Británii, Německu, Dánsku, Itálii, České republice či na Slovensku. Podle agentury Reuters firma uvedla, že útok hackerů za těmito problémy nestál, nic bližšího k příčině ovšem nesdělila. Situace se později začala vracet k normálu.

O potížích začaly už brzy ráno informovat restaurace v některých asijských zemích. Někde nešlo zadat objednávku přes mobilní aplikaci, jinde nefungovaly samoobslužné kiosky. Mnoho restaurací v Japonsku nepřijímalo ani objednávky zadané osobně u výdejového pultu. Agentura Kjódó později informovala, že část restaurací opět funguje. McDonald’s má po celém Japonsku podle svých internetových stránek skoro 3000 provozoven.

Sociálně sítě zaplavily stížnosti zákazníků, kteří si nemohli objednat jídlo a pití. Část restaurací se vrátila k běžnému provozu po několika hodinách, jinde byl výpadek delší. Bez problémů tak už jsou restaurace například v Bangkoku, Miláně, Londýně či v Praze. Podobně už po výpadku opět fungují restaurace McDonald’s v Dánsku nebo v Irsku. Kolika restaurací McDonald’s po celém světě se výpadek týkal, není známo, centrála firmy v Chicagu na dotazy novinářů bezprostředně neodpověděla.

Novozélandský list NZ Herald s odkazem na zaměstnance amerického řetězce v Aucklandu napsal, že McDonald’s kvůli výpadku systému nemohl nikoho obsloužit. Podobné to bylo i v Austrálii, kde už se ale většina restaurací také vrátila k běžnému provozu, uvedla na síti X místní součást řetězce.

Situace v Hongkongu byla trochu jiná. Zatímco on-line zadávat objednávky nešlo, řetězec byl schopen zákazníky obsloužit alespoň u výdejového pultu. Podobně v Bangkoku, kde výpadek trval asi hodinu, bylo možné stále objednávat u pultu a platit hotově. Platebními kartami to nešlo.

McDonald’s měl výpadek i v Česku

„Výpadky informačních systémů jsme zaregistrovali v Česku i na Slovensku,“ sdělila mluvčí řetězce v České republice Lucia Poláčeková. Výpadek podle ní trval asi dvě hodiny. McDonald’s v Česku ve spolupráci s 24 partnery provozuje síť výhradně franšízových restaurací, je jich více než 120.

Americký řetězec McDonald’s na svém webu uvádí, že má více než 38.000 provozoven ve více než 100 zemích světa. Jen ve Spojených státech je jich více než 14.000. Zhruba 93 procent restaurací vlastní a provozují nezávislí podnikatelé, kterým firma poskytuje licenci a podporu. Do roku 2027 by řetězec chtěl mít po celém světě 50.000 provozoven.

AN
Zdroje a obrázky: NZ Herald; agentury; Síť X; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..