Reklama - Reklamy - Megafon (Ilustrační foto)

Investice do reklamy a marketingu v ČR loni vzrostly o 12 procent

Investice do reklamy a marketingu loni v Česku vzrostly o 12 % na 145,3 miliardy korun. Dominantní roli ve výdajích na reklamu hrají stále televize a on-line média. Globální trh přitom rostl o šest procent. Letos by měly výdaje v Česku dále růst na 157 miliard. Oznámila to Asociace komunikačních agentur (AKA).

Čisté investice do reklamy v médiích dosáhly 87,2 miliardy korun, což je asi o třetinu méně než objem v ceníkových cenách. Do nemediální marketingové komunikace směřovalo 58,1 miliardy Kč.

„Rok 2023 už se nesl v mnohem optimističtějším duchu než rok 2022. Procentní růst investic se zrychlil a dosáhl podobných hodnot jako v předcovidových letech,“ uvedla Lucie Vlčková z agentury Nielsen / ResSOLUTION Group.

Rostoucími reklamními mediatypy byly loni internet, televize a rádio. Tisk stagnuje a venkovní reklama vykazuje jen mírný nárůst. Pokračovalo přitom zvyšování cen zejména u televizní reklamy, které přesáhlo úroveň tržní inflace.

Investice do marketingové komunikace
Investice do marketingové komunikace – Zdroj: AKA – Zpráva o reklamě

Intenzivní růst tzv. nemediálních kanálů

Zatímco v minulosti byl podle předsedy sekce aktivačních agentur AKA Davida Čermáka pomalejší růst především u takzvaných nemediálních kanálů, v roce 2023 začaly růst stejně intenzivně jako mediální kanály. „Z výsledků výzkumu je patrný nárůst příprav a produkce nových kampaní směřujících do období očekávaného růstu spotřebitelské poptávky. Očekávaný růst objemu investic v nemediálních kanálech, tedy aktivačních kanálech, přesáhne sedm miliard Kč,“ řekl Čermák. Nejvyšší dynamiku růstu je podle něj možné očekávat v aktivitách nákupního marketingu, telemarketingu a věrnostních programech podporujících spotřebitelskou loajalitu.

Lidl, Kaufland a Albert

Několik let se mezi deseti největšími zadavateli reklamy drží potravinové řetězce, které mezi sebou soutěží a zvyšují své investice do reklamy. Největším zadavatelem v roce 2023 byl řetězec Lidl s výdaji 1,97 miliardy Kč v ceníkových cenách, následoval Kaufland s 1,9 miliardy Kč a Albert s 1,6 miliardy Kč. Vedle potravinových řetězců, finančních institucí, farmaceutických firem a elektroniky, které pravidelně obsazují přední místa v žebříčcích největších zadavatelů, se letos mezi top pět kategorií dostaly také rekreační služby.

Kvůli inflaci a zvýšení kvalifikace lidí v oboru vzrostly loni mzdy pracovníků v reklamě o 6,4 %. Letos pak platy vzrostou podle odhadu asociace průměrně o 5,9 %.

Umělá inteligence

Velkým trendem posledních let je využívání umělé inteligence. Technologie AI se používá například k analýze dat, předpovídání chování spotřebitelů nebo poskytování personalizovaných doporučení zákazníkům. AI však nepřináší jen úsporu času a optimalizaci nákladů, ale může mít i negativní dopady. Jedním z nich je i vliv na sociální sítě. Přes 70 %spotřebitelů očekává, že umělá inteligence negativně ovlivní fungování sociálních sítí a do roku 2025 se tak významně sníží aktivita uživatelů na větších platformách. Do roku 2028 by v důsledku zapojení AI rovněž mělo poklesnout organické vyhledávání až o 50 %.

AN
Zdroje a obrázky: AKA; remix Pixabay


Uveřejněno

v

, ,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..