Webová stránka Booking

EK označila Booking za gatekeepera a začne vyšetřovat síť X

Evropská komise (EK) označila společnost Booking za gatekeepera, tedy vlivný podnik, jenž významně ovlivňuje provoz internetu. Znamená to, že firma, která prostřednictvím své služby Booking.com nabízí na internetu krátkodobé ubytování, bude muset splňovat přísné povinnosti podle unijního nařízení o digitálních trzích. Komise také zahájí tržní vyšetřování sociální sítě X. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy komise.

Gatekeeper

Pojem gatekeeper zavedlo předloni schválené unijní nařízení o digitálních trzích (DMA), podle kterého musejí globální digitální firmy dodržovat nová pravidla, jejichž smyslem je lépe ochraňovat podnikání jejich menší konkurence. Pro spotřebitele by také mělo být jednodušší snadno se odhlásit ze služeb dané platformy.

Firma označená jako gatekeeper musejí mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na její služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Firmám, které se normou nebudou řídit, hrozí přísné sankce, pokuty mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Booking

Společnost Booking má nyní šest měsíců na to, aby splnila povinnosti, které jí nařizuje DMA. Do půl roku má Evropské komisi předložit Booking podrobnou zprávu o tom, jak pravidla dodržuje.

Firma podle agentury AP uvedla, že se zástupci EK společnost Booking již určitou dobu spolupracuje. Dnešní rozhodnutí firma tedy očekávala. „Nyní toto rozhodnutí přezkoumáváme a budeme s nimi dál konstruktivně spolupracovat při vytváření řešení ke splnění požadavků,“ dodal Booking.

Cílem DMA je zajistit konkurenceschopné a spravedlivé trhy v digitálním odvětví. Reguluje gatekeepery, tedy velké digitální platformy, které představují důležitou bránu mezi podnikovými uživateli a uživateli digitálních služeb.

Místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti hospodářskou soutěž, v tiskové zprávě uvedla, že dnešní rozhodnutí přinese turistům větší výběr a hotelům více podnikatelských příležitostí.

Sociální sít X

Komise loni v září označila za gatekeepery firmy Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta Platforms a Microsoft. Těchto šest společností mělo povinnost do letošního 7. března plně dodržovat všechny povinnosti v oblasti DMA.

O tom, zda je gatekeeperem i sociální síť X, rozhodne EK do pěti měsíců. Zabývala se také on-line reklamní službou X Ads. Nicméně dospěla k závěru, že ta charakteristiky vlivného podniku nenaplňuje.

Společnost X dnes uvedla, že rozhodnutí EK nezařadit její reklamní službu mezi gatekeepery vítá. Dodala, že bude s evropskými regulátory dál spolupracovat.

AN
Zdroje a obrázky: EK; Booking

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..