Bombardino

Bombardino

Ingredience:

80 ml vaječného likéru; 40 ml mléka; 40 ml whisky / brandy; smetana ke šlehání

Bombardino
Ilustrační foto
Postup:

Vaječný likér zahřejme spolu s mlékem a vybraným druhem destilátu. Dáváme ovšem při tom pozor, abychom nepřekročili teplotu 80°C, tekutina se prostě nesmí vařit.

Směs nalijeme do hrníčků, ozdobíme ušlehanou šlehačkou a můžeme podávat. Pro efekt můžeme šlehačkovou čepičku ještě poprášit kakaem.

Dobrou chuť!

Bombardino

Bombardino se připravuje z vaječného likéru (ideální je italský likér typu zabaione), mléka a brandy, v některých variantách nechybí ani káva. Tradičně se podává se šlehačkou. Nápoj vznikl roku 1972 v Livignu, konkrétně v provincii Sondrio na lyžařské chatě Mottolino, kde jej jako první konzumovali lyžařští instruktoři, aby se zahřáli mezi kurzy. Původně byla základem Bombardina káva espresso. Vaječný likér (používaly se tradiční italské značky jako Vov či Zabov), který se našlehal a ohřál párou, hrál až druhou roli. Nakonec se nápoj dochutil kapkou brandy a ozdobil šlehačkou, která měla zabránit rychlému odpařování alkoholu.

Nikoho, kdo Bombardino alespoň jednou ochutnal, pravděpodobně nepřekvapí, že obliba tohoto nápoje rychle narůstala. Postupně se rozšířil do dalších oblastí italských alp a poté také do Francie a Rakouska. Postupem času se vyvinuly i různé varianty Bombardina:

Calimero – skládá se z kávy a vaječného likéru, nepřidává se brandy ani jiný destilát. Zdobí se šlehačkou a kakaem.

Pirata – připravuje se z vaječného likéru a karibského rumu. Navrchu nechybí šlehačka.

Scozzese – místo brandy se přidává whisky, zdobí se šlehačkou.

Do jakékoliv varianty Bombardina lze pro zjemnění přidat mléko nebo smetanu, která však bývá obsažena již v samotném vaječném likéru.

Bombardino – Recepty a vaření

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..