Hráškové rizoto s kachními prsy

Hráškové rizoto s kachními prsy

Ingredience:

2 ks kachních prsou; 80 g hrášku; 280 g rýže; 2 šalotky; 120 ml bílého vína; 400 ml drůbežího vývaru; 40 g parmazánu; 80 g másla na dokončení; lžíce nasekaného čerstvého kerblíku; lžíce másla a lžíce olivového oleje na orestování šalotky; šťáva ze čtvrtky citronu

Hráškové rizoto s kachními prsy - Recepty a vaření
Ilustrační foto
Postup:

Na troše másla a olivového oleje orestujeme na jemno nakrájenou šalotku. Postačí pouze zpěnit, rozhodně by se neměla připálit či začít hnědnout. Přidáme rýží a ještě chvíli na sucho orestujeme. Přilijeme bíle víno, které necháme odpařit.

Osolíme a postupně přiléváme horký drůbeží vývar, ideálně tak po jedné naběračce. V případě, že by byl vývar studený, dojde k příliš velkému ochlazení a risottu to neprospěje.
Jakmile je rýže na skus, což bude trvat cca 10 až 15 minut, přidáme nastrouhaný parmazán a hrášek.

Poté stáhneme z ohně, vmícháme máslo, nasekaný kerblík, kapku citronové šťávy, případně podle chuti osolíme a servírujeme s plátky grilovaných kachních prsou.

(Poznámka: Pokud byste nesehnali kerblík, zkuste dát do rizota trochu nasekané máty, která hrášek skvěle doplňuje.)

Dobrou chuť!

Hráškové rizoto s kachními prsy – Recepty a vaření

Kerblík třebule
Kerblík třebule

Kerblík třebule (Třebule pravá, Anthriscus cerefolium) je jednoletka z čeledi miříkovité (Apiaceae). Dorůstá až 70 cm. Pochází z Kavkazu a západní Asie a kořenili jím již ve starověku Římané, kteří ho rozšířili do celé Evropy. Díky nenáročnému pěstování jím hojně kořenili naše babičky.

Používají se listy mající jemnou, anýzovo-kmínovou, chuť a vůni podobnou petrželi. Nejčastěji se využívá v rafinované francouzské kuchyni. Kerblík spolu s petrželí, estragonem a pažitkou tvoří jemnou kořenící směs (francouzsky „fines herbes“, německy „küchenkräuter“), přidávanou do omelet.

Výtečně chutná i se zeleninovými saláty, na míchaných vajíčkách, v bramborové kaši, v dušené zelenině, ve smetanových omáčkách, na skopovém mase, pečeném kuřeti nebo grilované rybě.

Přidává se do tvarohových pomazánek, na chléb s máslem a do salátů. A vařená karotka nebo mladé brambory přelité máslem a posypané kerblíkem jsou skutečnou delikatesou. (zdroj: koreni.cz)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..