Pomazánka z červené čočky

Pomazánka z červené čočky

Ingredience:

1 kávový šálek červené čočky; 1 malá jarní cibulka; větší oříšek másla; 1 zarovnaná kávová lžička hořčice; 1 stroužek česneku; sůl

Pomazánka z červené čočky - recepty a vaření
Ilustrační foto
Postup:

S přípravou této pomazánky je dobré začít o něco dříve, neboť čočku je potřeba uvařit, nechat zchládnout a i hotovou pomazánku je třeba nechat alespoň hodinu zatuhnout v lednici.

Červenou čočku dáme do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím horké vody a povaříme cca 5 minut. Případnou přebytečnou vodu slijeme a uvařenou čočku necháme vychladnout.

Poté ji smícháme s větším oříškem změklého másla, nasekanou jarní cibulkou a česnekem. Přidat můžete i malé množství hořčice a sůl dle chuti. Pečlivě vše promícháme a necháme ztuhnout v lednici.

Dobrou chuť!

Pomazánka z červené čočky – recepty a vaření

Červená čočka

Červená čočka pochází z Turecka, dnes je ale rozšířená po celé Asii. Oblíbená je ale i v Evropě. Obsahuje spoustu železa, selenu, fosforu, zinku a vitamínu B6. Díky vysokému obsahu železa a bílkovin je vhodná pro vegetariány, schopnost rovnoměrného uvolňování glukózy do krve zase ocení diabetici. Červená čočka je dobrým doplňkem dietní stravy už jen proto, že velmi rychle zasytí. Vysoký podíl vlákniny zároveň působí proti zácpě.

Jediná luštěnina co nenadýmá

Protože je červená čočka jedinou luštěninou, která nenadýmá, mohou ji dokonce konzumovat i kojící matky, které mají nadýmavé potraviny zakázány. Zároveň je to první zdroj bílkoviny, který můžete dítěti nabídnout v době přikrmování, začít můžete už v 9. měsíci věku dítěte. Zpočátku ji zkuste přidávat do zeleninových kaší, poté lze čočku podávat samotnou.

Červená čočka se většinou prodává již loupaná. Právě chybějící slupka přispívá k lepší stravitelnosti a ke snížení nadýmání. Slupka luštěnin obsahuje oligosacharidy, které se ve střevech štěpí na škroby a zde velmi rychle kvasí.

Jak se vaří červená čočka?

Narozdíl od hnědé se nemusí namáčet a přesto je rychle uvařená. Při tepelné úpravě ale ztrácí svou načervenalou barvu a je spíše oranžová. Velmi rychle se rozvaří, což není na škodu. Pokud vám ale tento vzhled vadí, čočku jednoduše rozmixujte. V Asii se červená čočka často vaří s kari kořením nebo s kurkumou, která zachovává její červenou barvu. Zvláštní je, že chutná spíše jako hrách.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..