Rožmberský salát

Rožmberský salát

Ingredience:

200 g tepelně upraveného kapřího masa; 50 g vařené mrkve; 67 g sladkokyselých okurek; 37 g sterilovaného hrášku; 64 g oloupané cibule; 125 g majonézy; 4 g cukru; 12,5 g octa; 10 g soli

(Poznámka: Na přípravu rožmberského salátu můžeme úspěšně využít jak opečených částí kapra, tak i uvařené části kapra zbylé po filetování, případně i kousky opečeného kapra, o které už není po svátečních hodech valný zájem. Nebo lze rožmberský salát zhotovit z méně kvalitních kousků kapra, které jsme na Štědrý den už nestačili osmažit a jen odložili do mrazáku k následnému zpracování.)

Rožmberský salát
Ilustrační foto
Postup:

Tepelně upravené kousky kapra pečlivě rozebereme, tedy zbavíme všech kostí, kostiček a kousků kůže. Teprve poté odvážíme potřebných 200 gramů. Nemusíme krájet, při míchání se ryba rozpadne.

Uvařenou a vychladlou mrkev nakrájíme na drobné kostičky, stejně tak sladkokyselé okurky. Dáme do mísy, přidáme odvážený sterilizovaný hrášek bez nálevu. Cibuli oloupeme, nakrájíme na velmi drobné kousky, odvážíme, dáme do sítka a spaříme vřelou vodou. Necháme vykapat a přidáme do mísy.

Jestliže máme čistý a nepřipálený výpek zbylý po úpravě ryby, použijeme ho do směsi (cca polévkovou lžíci). Majonézu vyrobíme ze dvou malých žloutků a asi 120 gramů oleje. Žloutky a olej předem vyndáme z lednice a necháme asi dvě hodiny odstát při pokojové teplotě. Pak oddělíme žloutky od bílků a žloutky začneme šlehat. Nejdřív po kapkách, pak pomalým pramínkem přiléváme olej. Když bychom neměli suroviny o stejné teplotě nebo olej lili příliš rychle, majonézu nevyšleháme. Nevadí. Řídkou směs přelijeme do nádobky s hubičkou. Do šlehací nádoby dáme další žloutek, chvíli šleháme a pak tenkým pramínkem přiléváme pokaženou směs. Tak majonézu napravíme, jen ji bude o malinko víc. Proto je dobré připravit si vždy o jedno vejce víc, než budeme potřebovat.

Do hotové tuhé majonézy přidáme sůl, ocet a cukr a znovu prošleháme. Přelijeme ke směsi ryb a zeleniny a promícháme. Ochutnáme. Jestliže jsme dodrželi předepsané množství surovin, měl by salát být „tak akorát“. Jestli ne, opatrně přidáme chybějící sůl, cukr nebo ocet. Jiné koření nepoužíváme, aby měl rožmberský salát svou typickou chuť.

Dáme do lednice na několik hodin rozležet.

Rožberský salát můžeme podávat s bílým nebo celozrnným pečivem (chleba se k němu moc nehodí). Nebo salát můžeme mazat na krajíčky veky a podávat jako jednoduchý chlebíček. Stejně tak ovšem můžeme rožmberský salát použít na přípravu slavnostnějších obložených chlebíčků. Jelikož má salát svou typickou chuť, postačí na obložený chlebíček přidat plátky vajíčka, vějířek kyselé okurky a jemně posypat sekanou kudrnatou petrželkou.

Dobrou chuť!

Rožmberský salát – Recepty a vaření

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..