Mandlový dort – Švédský

Mandlový dort – Švédský

Ingredience:

4 vaječné bílky; 140 g mandlí; 80 g cukru; špetka soli

Náplň: 4 vaječné žloutky; 70 g cukru; 4 g vanilkového cukru; 100 ml smetany; 125 g másla; 50 g mandlových vloček

Mandlový dort - Švédský - Recepty a vaření
Ilustrační foto
Postup:

Vyklepněte čtyři vajíčka a oddělte bílky od žloutků. Bílky vložte do velké mísy, přidejte k nim špetku soli a elektrickým šlehačem z nich vyšlehejte bílou pěnu. V průběhu šlehání asi ve čtyřech fázích přidejte do sněhu cukr a vytvořte hladkou a lesklou hmotu.

Mandle vhoďte do mixéru a rozmixujte je na jemný prášek. Ten pak špachtlí po částech vmíchejte do bílkové pěny.

Připravte si dvě kruhové dortové formy s odnímatelnými bočnicemi o průměru kolem 20 centimetrů a vyložte ji pečicím papírem. Bílkovou hmotu do nich rozdělte a uhlaďte ji do roviny. Dortové formy vložte obě na velký plech a dejte je péct na 180 °C asi 20 až 25 minut. Hotové bílkové korpusy vyjměte z formy a nechte je vychladnout na mřížce.

Zatímco se korpusy chladí, připravte smetanový krém. Do rendlíku vložte oddělené vaječné žloutky, přidejte k nim 70 gramů cukru, 4 gramy vanilkového cukru a metličkou šlehejte tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Pak přilijte asi jeden decilitr smetany a znovu prošlehejte, abyste získali jednolitou světle žlutou hmotu.

Rendlík se žloutkovou směsí položte na kamna a na mírném plameni zahřívejte 5 až 7 minut za stálého míchání, aniž by směs přešla k varu. Výsledkem by měl být hustý pudink. Ten nechte vychladnout, a to nejlépe zakrytý fólií tak, aby ležela na povrchu pudinku. Tak se nevytvoří škraloup.

Plátky mandlí nechte nasucho opražit na pánvi a nechte zchladnout.

Do misky vložte změklé máslo a vyšlehejte ho do jemné pěny. Přilijte k němu ve dvou fázích vychlazený pudink a zašlehejte ho do másla.

Nyní sestavte dort. Na talíř položte jeden korpus, na něj navršte asi polovinu krému, překryjte druhým korpusem a na něj navršte na něj zbylou polovinu krému. Stěrkou pak urovnejte povrch krému do roviny a rozetřete ho i po obvodu boků dortu.

Celý dort zasypejte plátky pražených mandlí a nezapomeňte i na bočnice. Nechte aspoň 3 hodiny vychladit, naporcujte a podávejte.

Dobrou chuť!

Mandlový dort – Švédský – Recepty a vaření

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..