Kváskové dalamánky

Kváskové dalamánky

Ingredience:

200 g aktivního kvásku; 300 g hladké pšeničné mouky (možno na půl s polohrubou); 50 g žitné mouky; cca 175 ml vlažné vody; 1 lžička soli; 1 lžička oleje; špetka cukru

Kváskové dalamánky
Ilustrační foto
Postup:

Z lednice vyndáme kvásek a oživíme pomocí 100 – 150 g žitné chlebové mouky plus vody, aby byla konzistence trochu hustčí lívancová. Necháme několik hodin rozkvasit dle síly kvásku.

Vytvoříme těsto a necháme kynout cca 1 hodinu. Poté tvarujeme cca 15 ks oválných bochánků a necháme přikryté asi 30 – 60 minut kynout.

Připravíme si pekáč a na dno rozložíme mokrou utěrku. Nakynuté bochánky ať už oválné nebo třeba kulaté vyválíme po mokré utěrce a obalíme v žitné mouce. Skládáme na plech s pečícím papírem. Necháme asi 1 hodinu kynout. Čas kynutí je pouze orientační, může být i delší.

Zapneme si troubu na 250°C. Jak dalamánky zvětší 2x svůj objem, každý podélně středem nařízneme ostrým nožem, kulaté pak do kříže. Vzniklý řez navlhčíme mašlovačkou pomocí vody a posypeme kmínem a hrubou solí. Vkládáme do rozehřáté trouby a pečeme na vysokou teplotu cca 5 minut. Poté snížíme na 180 – 200°C a pečeme ještě asi 12minut dokud se neudělá pěkná křupavá kůrka. Po vytažení z trouby ještě horké dalamánky potřeme na bocích sádlem.

Dobrou chuť!

Kváskové dalamánky – Recepty a vaření

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..