Roláda z cukety (slaná)

Roláda z cukety (slaná)

Postup:

500 g mladé cukety i se slupkou; 5 vajec; 25 g nastrouhaného parmezánu nebo sýru grana padano či pecorino; 1 kávovou lžičku soli;

Náplň: 200 g ricotty nebo mascarpone; 150 g loveckého salámu (lze i salám Vysočina) na jemno nasekaného či umletého; sůl; špetka pálivé nebo sladké papriky

Alternativa I.: 200 ricotty; 150 g dušené šunky

Alternativa II.: jakákoli jiná, vámi zvolená slaná pomazánka

Roláda z cukety (slaná)
Ilustrační foto
Postup:

Z cuket odkrojíme oba konce a nastrouháme je na slzičkovém struhadle. Těsto na roládu můžeme zpracovat ručně pomocí metly nebo ručního elektrického šlehače.

Připravíme si plech a vysteleme jej papírem na pečení tak, aby i strany plechu jím byly pokryty. Zkrátka, aby se těsto při pečení nenalepilo na plech a šlo lépe vyndat.

Aby papír na plechu dobře seděl a neklouzal, pomůžeme si trochou oleje. Olej rozetřeme po dně plechu a pak teprve položíme papír.

Do mísy rozklepneme všech pět celých vajíček. Bílky neoddělujeme od žloutků a důkladně je prošleháme. Do prošlehaných vajíček přisypeme nastrouhaných 25 g parmezánu, kávovou lžičku soli a nastrouhanou cuketu. Vše dobře promícháme.

Hotovou směs na cuketovou roládu nalijeme na připravený plech s pečícím papírem. Směs rozetřeme lžící nebo stěrkou rovnoměrně po celé ploše.

Plech vložíme do vyhřáté trouby na 180 °C a pečeme cca 25 minut.

Než se nám těsto na roládu upeče, připravíme si náplň dle vaší volby. V tomto receptu použijeme pomazánku z loveckého salámu a mascarpone.

Oloupaný salám nakrájíme na kostky o hraně asi 1 cm a necháme je dokonale rozsekat. Kdo nemá sekáček, může použít mlýnek na maso. K nasekanému salámu přidáme mascarpone. Směs lehce osolíme a přidáme špetku pálivé papriky. Vidličkou vše dokonale promícháme.

Upečenou placku necháme částečně vychladnout a pak ji lehce, za okraje papíru na pečení, vyjmeme z plechu a s obratem o 180 ° ji položíme na druhý pečící papír, pod který jsme si položili utěrku. Nyní snadno sejmeme papír z upečené rolády.

Máte-li strach, že se vám tento obrat nepovede, připravte si jako pomocníka prkénko velké jako plech na pečení. Na okraje plechu, ve kterém se pekla roláda položte pečící papír a přes papír prkénko. Pak stačí jen obrátit obsah plechu na prkénko a následně stáhnout papír, na kterém se roláda pekla.

Upečenou roládu necháme částečně vychladnout. Teprve pak celý povrch až k okrajům potřeme námi zvolenou náplní. Upečené a naplněné cuketové těsto srolujeme pomocí papíru na pečení úplně stejně jako všechny rolády.

Srolovanou roládu zabalíme do pečícího papíru, na kterém těsto leželo a necháme ji na chladném místě dokonale vychladnout. Měla by stačit 1 hodina.

Před podáváním oba konce rolády odkrojíme. Po hodinovém chladnutí roládu můžeme krájet na jednotlivé porce, cca 2 cm silné a pak podávat. Třeba jako dokonalý předkrm, slaný dezert nebo lehké občerstvení.

Dobrou chuť!

Roláda z cukety (slaná) – Recepty a vaření

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..