Rajské špagety

Rajské špagety

Ingredience:

200 g špaget; 1 a 1/2 vrchovaté lžičky soli; 3 lžíce olivového oleje; 2 stroužky česneku; 200 g třešňových rajčátek; 200 g brokolice rozebrané na růžičky; 3 lžíce strouhaného parmazánu; čerstvé bylinky (nejlépe bazalka nebo oregano …)

Rajské špagety - Recepty a vaření
Ilustrační foto
Postup:

Brokolici je potřeba předvařit a zchladit, aby změkla, ale zároveň si zachovala barvu, svěžest a šťavnatost. V malém hrnci přiveďte k varu asi litr vody, osolte půl lžičkou soli a jakmile řádně vře, vhoďte do ní brokolici. Vařte jen 2 minuty, aby brokolice nebyla vyloženě rozměklá, poté slijte horkou vodu a brokolici okamžitě a nemilosrdně zchlaďte ve vodě studené. Tím se přeruší proces tepelné úpravy a zelenina zůstane v tom stavu, v jakém jste ji ochutnávali naposledy.

Ve větším hrnci přiveďte k varu dostatečné množství vody, zhruba 2 litry. Jakmile voda začne vařit, osolte ji zbytek soli a přidejte špagety. Těstoviny se potřebují vařit zprudka, proto hrnec nezakrývejte a plamen zmírněte jen trochu, jen aby z hrnce neutíkala pěna. Vařte po dobu uvedenou na obalu, zpravidla to bývá něco mezi 8 až 12 minutami.

Uvařené špagety by měly trochu klást odpor při ukousnutí, neměly by být rozměklé a nadměrně nabobtnalé, ale zároveň nesmí uvnitř zůstat ani kousek neprovařeného, tvrdého těsta. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, je ke konci vaření každou chvíli ochutnávat.

Zatímco se těstoviny vaří, omyjte rajčata a překrojte je na poloviny. Brokolici propláchněte na sítku. Česnek oloupejte a nakrájejte na co nejtenčí plátky svedete.

Vezměte větší pánev a začněte v ní ohřívat olej, avšak ne zprudka. Panenské olivové oleje se snadno přepálí a znehodnotí. Přidejte česnek a minutu mírně opékat a pobublávat, stále míchejte vařečkou a nedovolte, aby česnek začal příliš rychle hnědnout. Jde vám pouze o to, aby česnek změknul, rozvoněl se a ztratil svou pálivost. Věnujte mu dostatečnou pozornost, nikam na tu chvilku neodcházejte, nechoďte na něj s příliš prudkým žárem a bude to ono.

K změklému česneku přidejte rajčata, osolte špetkou soli, trochu zvyšte plamen a nechte je, aby se v teple zahřála. Opět stačí minuta, nanejvýš dvě, jde pouze o zvýraznění chuti rajčat teplem, nikoli o rozdušení doměkka. Pokud vám bude olej prskat z pánve ven, děláte to správně. Na poslední půl minutu přidejte uvařenou brokolici, aby se i ta prohřála.

V přibližně tu samou chvíli byste měli mít špagety uvařené. Sceďte je, vhoďte do pánve k rajčatům, zasypte jednou lžící sýra a důkladně promíchejte. Rozdělte na talíře a posypte zbytkem parmazánu a lístky bylinek.

Dobrou chuť!

Rajské špagety – Recepty a vaření

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..