Zapečené pennette s chřestem

Zapečené pennette s chřestem

Ingredience:

320 g těstovin „pennette“; 200 g chřestu; 1 l bešamelu; 1 velký stroužek česneku; hrst zelené petrželky; muškátový oříšek do bešamelu; parmazán; olivový olej; sůl

Zapečené pennette s chřestem - Recepty a vaření
Postup:

Uvařte chřest v osolené vodě, slijte a nechte vystydnout. Poté nakrájejte na větší kousky a dejte do pánve s nasekanou petrželkou a česnekem. Přidejte trochu olivového oleje a vařte asi 10 minut. Připravte si bešamel a provoňte špetkou muškátového oříšku.

Uvařte těstoviny ve velkém množství osolené vody, slijte je a trochu „promastěte“ olivovým olejem, aby se neslepily. Nechte je vychladnout. Když jsou vychlazené, dejte je do větší mísy, kde je dobře promícháte s chřestem a bešamelem.

Rozdělte těstoviny do 4 zapékacích misek, posypte hojně nastrouhaným sýrem a nechte zapéct v troubě na 200°C cca 30 minut.

Dobrou chuť!

Zapečené pennette s chřestem – Recepty a vaření

Bešamel

Bešamelová omáčka tvoří základ francouzské kuchyně. Pro svou jednoduchou přípravu a variabilnost je oblíbenou součástí jídel celého světa.

Bešamelová omáčka, či zkráceně bešamel nebo také béchamel je tradiční světlá omáčka, která tvoří základ mnoha dalších omáčkových variací. Ačkoli bešamel představuje jeden z pilířů francouzské kuchyně, není bez zajímavosti, že se stejná bílá omáčka údajně používala dokonce o století dřív v Itálii.

Název béchamel se poprvé objevil v proslulé francouzské kuchařce Le Cuisinier François, kterou v roce 1651 vytvořil François Pierre La Varenne, jeden z nejvlivnějších kuchařů tehdejší moderní francouzské kuchyně. Stalo se tak na počest markýze Louise dé Béchameil, finančníka, mecenáše umění a také velkého gurmána. Recept na bešamel, jaký se připravuje dnes, byl publikován v roce 1914 v publikaci Le Répertoire de la Cuisine autora Louise Saulniera, který byl mimo jiné žákem slavného francouzského kuchaře a restauratéra Auguste Escoffiera.

Bešamel najdete například v italském těstovinovém pokrmu lasagne, v řecké musace a v některých francouzských krémových polévkách.

Jak na přípravu bešamelu?
Ingredience:

50 g másla; 50 g hladké mouky; 0,5 l mléka; pepř; sůl; muškátový oříšek

Postup:

Mléko vlijte do hrnce a zahřívejte přibližně 4 – 6 minut. Pozor, nemělo by se vařit. Poté je odstavte, aby vychladlo a mezitím si připravte jíšku. V dalším hrnci rozpusťte máslo, přidejte mouku a míchejte, dokud jíška mírně nezezlátne. Pak začněte přidávat mléko a míchejte do zhoustnutí. Omáčku nechte za stálého míchání alespoň 10 min. provařit. Nakonec osolte, opepřete a přidejte špetku nastrouhaného muškátového oříšku.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..