Kryptoburza Coinbase Bitcoin Ethereum

Bitcoin se drží pod 500 000 Kč. A kryptoburza Coinbase propouští 1 100 lidí

Nejznámější kryptoměna světa Bitcoin prochází velmi kritickým obdobím, kdy patrně hledá své dno. Aktuálně se její kurz drží pod půlmilionovou hranicí, loni na podzim se všem Bitcoin obchodoval za více než 1,4 milionu Kč. Nic v tuto chvíli nenaznačuje, že by se mělo něco zásadního měnit, neboť situace na trzích je příroděžel celkem napjatá. Výrazný pokles kurzu se ale prakticky všech nejznámějších kryptoměn, jak plyne z dat serveru CoinMarketCap. A například největší americká kryptoburza Coinbase propouští 1100 svých zaměstnanců, čímž reaguje právě na poklesy finančních trhů a snaží se snížit náklady.

Bitcoin se ve středu dopoledne obchodoval za 476 520 Kč, odpoledne kurz stoupl až na 498 640 Kč. Ještě před týdnem ale hodnota nejznámější kryptoměny na světě činila 700 360 Kč, na konci března to bylo 1 054 470 Kč. Zatím největší hodnotu měl Bitcoin loňského listopadu, kdy se jedna virtuální mince prodávala za 1 473 090 Kč. Aktuální hodnota je tedy zhruba třikrát nižší. Zatímco skalní fanoušci to vnímají jako cestu, jak přikoupit další virtuální mince, řada investorů se naopak kryptoměn zbavuje jakožto rizikového aktiva.

Kritické období Bitcoinu

„Bitcoin aktuálně prochází poměrně kritickým obdobím. Reaguje na negativní vývoj amerických akciových trhů, které se v důsledku nepříznivých hospodářských výsledků, rostoucí nezaměstnanosti a trvajícím bojům na Ukrajině dále propadají,“ říká analytik z portálu Trhy.cz. Martin Kysela.

„V případě pesimistického vývoje však můžeme očekávat pohyb až k úrovni kolem 12 000 dolarů (283 030 Kč), kde se nachází významná konsolidační oblast s potenciálem ukončení korektivních vlivů a obratu trendu. Významnou roli přitom bude hrát další vývoj na amerických akciových trzích, neboť bitcoin s vývojem zejména technologických akciových titulů silně koreluje,“ dodává Martin Kysela.

Padají i ostatní kryptoměny

Bitcoin rozhodně ovšem není jedinou kryptoměnou, jejíž hodnota v uplynulých dnech dramaticky padala. Pokles zaznamenalo kupříkladu i Ethereum. Tato virtuální měna se před týdnem obchodovalo za 41 470 Kč, ve středu dopoledne to bylo už jen za 24 240 Kč, odpoledne kurz stoupl na 26 270 Kč.

Kryptoburza Coinbase propouští 1 100 licí

Největší americká kryptoburza Coinbase Global zruší 1 100 pracovních míst, což je cca 18 % z celkového počtu zaměstnanců ve firmě. Burza se tímto způsobem snaží snížit náklady v době poklesu finančních trhů. Trh s kryptoměnami bojuje s extrémní nestabilitou způsobenou ekonomickými a geopolitickými nejistotami, mezi které se řadí rostoucí inflace nebo dopady války na Ukrajině.

Kryptoměnová recese

„Zdá se, že po více než desetiletém ekonomickém rozkvětu vstupujeme do recese. Recese by mohla způsobit další kryptoměnovou zimu a mohla by trvat delší dobu,” uvedl ředitel společnosti Coinbase Global Brian Armstrong.

„V případě pesimistického vývoje můžeme očekávat pohyb až k úrovni kolem 12 000 dolarů (283 030 Kč), kde se nachází významná konsolidační oblast s potenciálem ukončení korektivních vlivů a obratu trendu. Významnou roli přitom bude hrát další vývoj na amerických akciových trzích, neboť Bitcoin s vývojem zejména technologických akciových titulů silně koreluje,“ doplňuje analytik z portálu Trhy.cz Martin Kysela.

Firma neposkytla žádné bližší podrobnosti k tomu, kterých oddělení se bude propouštění týkat. Armstrong pouze uvedl, že zaměstnanci obdrží e-mail od personálního oddělení, ve kterém budou informováni, zda se jich propouštění týká.

Zůstane 5000 zaměstnanců

Celkové náklady na restrukturalizaci by podle Coinbase měly činit 40 až 45 milionů USD a z velké části budou souviset s odstupným pro zaměstnance. Restrukturalizace by z velké části měla být dokončena ve druhém čtvrtletí a na konci června by měla firma mít celkem zhruba 5000 zaměstnanců.

Minulý měsíc podnik uvedl, že jeho celkové výnosy za první tři měsíce letošního roku klesly o 35 procent na 1,17 miliardy USD. Počet aktivních měsíčních uživatelů se snížil o 19 %, a to zejména kvůli poklesu hodnoty kryptoměn. Kryptoměnové burzy získávají peníze z poplatků za transakce s digitálními měnami, počet transakcí ovšem v době útlumu výrazně klesá.

AN


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..