Stacks STX

Stacks – Blockchain fungující na síti Bitcoin

Stacks je blockchain první vrstvy, který umožňuje provádění chytrých smluv. Na rozdíl od běžně známých blockchainů s chytrými smlouvami, jako je Ethereum, Cardano, Solana nebo Avalanche, je Stacks napojen na ekosystém Bitcoinu, protože jeho cílem je zlepšit možnosti Bitcoinu. Stacks toho dosahuje jedinečným způsobem.

Projekt má vlastní uzly, vlastní síť, vlastní těžaře a dokonce i vlastní token. Token Stack (STX) není v řetězci vázán na BTC. Blockchain Stacks využívá blockchain základní vrstvy bitcoinu jako spolehlivé úložné a přenosové médium, což znamená, že vše, co se na Stacks děje, je zaznamenáno v samotném bitcoinu. Aby bylo možné vytvořit jakýkoli blok Stacks, musí být transakce s bitcoiny iniciována v samotném bitcoinovém blockchainu. Tato transakce zaznamenává hash příslušného bloku Stacks a zajišťuje, že blok Stacks je jednoznačně ukotven v bloku v bitcoinovém blockchainu. Tímto způsobem je celá historie transakcí a stav zásobníků jedinečně uložen na základní vrstvě bitcoinu.

Jak to vlastně funguje?

Fungování Stacks je založeno na interakci dvou stran, a to těžařů a stackerů (nikoli stakerů). Jejich připojení je regulováno jedinečným konsenzuálním mechanismem zvaným Proof of Transfer, zkráceně PoX. Možná vás to překvapí, ale v Blockchain Stacks těžaři ve skutečnosti nic netěží. Místo toho vyměňují BTC, které již byly vytěženy z bitcoinového blockchainu, a zamykají je, aby měli šanci získat mince STX. Každý blok vytěžený v blockchainu Stacks uchovává identitu uživatele, metadata o transakcích a používá je ke spojení se všemi aplikacemi v ekosystému Stacks. Protože je propojena s bitcoiny, lze veškeré změny identifikátorů stavu v peněžence ověřit pomocí bitcoinového blockchainu.

To platí i pro chytré smlouvy Stacks, které jsou napsány ve speciálním kódovacím jazyce vyvinutém a testovaném pro Stacks společností Algorand. Zbývající data, která nejsou uložena v blockchainu Stacks, jsou uložena ve speciálním úložném systému Gaia. Toto nové řešení úložiště se spoléhá na poskytovatele cloudových úložišť, jako jsou Azure a Dropbox, ale zároveň dává uživatelům možnost vyhnout se cloudovému úložišti a zvolit vlastní řešení, pokud mají potřebný výpočetní výkon.

Stacks coin, STX, je nativním tokenem kryptoměnového ekosystému Stacks a podporuje to tím, že se používá k registraci digitálních aktiv do blockchainu Stacks, včetně uživatelských ID a chytrých smluv.
Proof of Transfer

Proof of Transfer (PoX)

Na rozdíl od jiných blockchainových projektů, které k zabezpečení své sítě používají mechanismus Proof of Work nebo Proof of Stake, vyvinula společnost Stacks nový konsensuální algoritmus, který se dokonale hodí pro její provoz a zabezpečení sítě. Mechanismus je odvozen od konceptu Proof of Burn. Proof of Transfer (PoX) je první konsenzuální mechanismus, který využívá dva blockchainy. Tento koncept zajišťuje, že již vytěžené a existující kryptoměny existujícího a ověřeného blockchainu nebudou spáleny. Místo toho zabezpečují nový blockchain.

Mechanismus Proof of Transfer eliminuje systém spalování kryptoměn. Vyžaduje, aby byly vytěžené kryptoměny převedeny na další účastníky ekosystému.

Nový konsenzuální mechanismus Proof of Transfer pomáhá síti zjednodušit protokol odměn. Zajímavější je, že systém umožňuje účastníkům sítě získávat odměny i výplaty transakcí v existujících a stabilních kryptoměnách. To dává účastníkům možnost podílet se současně na novém blockchainu. Tento systém umožňuje společnosti Stacks eliminovat problémy, se kterými se uživatelé setkávají u nových blockchainů. Noví uživatelé se proto mohou spolehnout na připojení k síti. Jelikož je síť v podstatě integrována do stávajícího blockchainu, využívá již extrémně bezpečný blockchain k zabezpečení nových řetězců, aniž by vyžadovala nové řetězce.


Clarity smart kontrakt jazyk

Vytvoření řádného spojení mezi blockchainem 1. vrstvy a bitcoinem je zásadní, protože jen tak lze tvrdit, že inherentní schopnost Smart Contract Stacks je pro bitcoin přínosem. Bez odpovídajícího připojení by inteligentní smlouvy neměly na bitcoin žádný vliv. Smart Contract Stacks se připojují k základní vrstvě bitcoinu. V rámci izolované inteligentní smlouvy Bitcoin-Stacks existují koncepčně tři různé transakce. Dvě transakce Stacks a jedna transakce Bitcoin.

V první transakci Stacks se do inteligentního kontraktu zapíše libovolná změna stavu (může to být téměř cokoli) a definují se parametry, jako je adresa příjemce bitcoinů, množství bitcoinů nebo cokoli jiného. Poté se provede bitcoinová transakce, která vyrovná stav zásobníků v bitcoinovém blockchainu. Po potvrzení bitcoinové transakce se provede druhá transakce, která ověří bitcoinovou transakci a poté provede cokoli, co inteligentní smlouva určí, například uvolní digitální aktivum. Jedná se o proces, při kterém jsou inteligentní smlouvy Clarity ukotveny v bitcoinovém blockchainu, což těmto inteligentním smlouvám umožňuje fungovat na základě akcí pozorovaných v bitcoinovém blockchainu.

Ve skutečnosti lze prostřednictvím Smart Contract Stacks implementovat řadu různých softwarových logik. Kromě decentralizovaných aplikací pro případy finančního využití lze zahrnout i další funkce, jako např.: Řízení přístupu (např. platba za přístup), NFT (např. sběratelské předměty), směnitelné tokeny (např. stablecoiny), šablony obchodních modelů (např. předplatné) nebo blockchainy specifické pro aplikace

Jaké je zabezpečení?

Stacks využívá k zajištění bezpečnosti konsensus Proof of Work, který využívá společné úsilí tisíců těžařů a uzlů k ochraně sítě před útoky. Pro další podporu tohoto, Stacks má svůj vlastní model konsensu, který vidí horníci zavazující BTC k ražbě STX, a pro všechny záměry a účely spojuje bezpečnost platformy Stacks s BTC, protože všechny transakce mohou být ověřeny prostřednictvím Bitcoin. Blockchainové transakce jsou schopné škálovat nezávisle na bitcoinu, na kterém jsou založeny. Blockchain bitcoinů se používá pouze pro konečné ověření a zajištění bezpečnosti. Konečným výsledkem je, že tisíce transakcí v blockchainu Stacks vytvářejí pouze jeden hash v blockchainu Bitcoinu.


Stacks Mining

Protože Stacks při těžbě STX spoléhá na BTC, potřebuje těžaře. V tomto případě těžaři netěží STX přímo, ale odevzdávají již vytěžené BTC ke generování nových tokenů STX. Těžaři musí odevzdat BTC, aby měli šanci těžit STX, a tato šance je částečně náhodná a částečně závisí na tom, kolik BTC jednotliví těžaři odevzdali.

Výnosnost této operace závisí na dvou zásadních faktorech. Jedním z nich je, zda těžař získá právo těžit blok STX, a jak bylo uvedeno výše, toto právo bude pravděpodobně přiděleno těm těžařům, kteří jsou schopni odevzdat větší množství BTC.

Druhým faktorem je relativní cena STX oproti BTC. Pokud cena bitcoinu stoupá, zatímco STX stagnuje, může to vést k tomu, že se těžba stane nerentabilní, dokud relativní cena nezaznamená určité oživení. Dalším možným důsledkem je, že těžař, který zapojí BTC do procesu těžby, může zaznamenat pokles hodnoty STX v době, kterou potřebuje k jeho vytěžení (přibližně šestnáct hodin), čímž se sníží jeho zisky. Vydávání tokenů STX se řídí plánem půlení, který kopíruje plán BTC a znamená, že odměna těžařů za blok klesne ze současných 1 000 STX na 500 STX, poté na 250 STX a nakonec na 125 STX. Když dosáhne 125 STX, zůstane těžební odměnou na dobu neurčitou.

Token STX

Tokeny STX v podstatě podporují provádění chytrých smluv v síti Stacks. Token slouží jako nástroj pro publikování nových chytrých smluv v blockchainu. Používá se také pro transakční procesy, jako je placení poplatků a přijímání odměn. O token projevil zájem značný počet uživatelů, zejména těch, kteří touží po chytrých smlouvách Clarity.


Využití

Stacks (STX) nabídl úžasné funkce pro svůj ekosystém, zejména Bitcoin síť. Navrhuje nové funkce pro bitcoinovou síť, protože bitcoin je statický a není flexibilní pro úpravy. Díky integraci s bitcoinem mohou uživatelé vyzkoušet nové funkce sítě, aniž by museli měnit samotný bitcoin. Hlavní výzvou pro síť bitcoin je škálovatelnost. Blockchain Stacks se proto snaží vyřešit problémy se škálovatelností. Stacks rozšiřuje kapacitu bitcoinových transakcí, protože bitcoiny mají omezené možnosti transakcí. Kromě toho Stacks přijímá efektivní zabezpečení bitcoinu k ochraně transakcí prováděných v rámci ekosystému. Síť používá bitcoiny k vypořádání transakcí v bitcoinovém blockchainu za každý vytvořený blok.


V čem je Stacks jedinečný?

Na rozdíl od většiny krypto projektů byl ve vývoji až osm let. Většinu této doby strávil tým Stacks, který svůj koncept podrobil důkladnému recenznímu řízení, v němž ho akademici z Princetonu a Stanfordu rozebrali, aby odstranili případné nedostatky. Stacks se zabývá funkcemi, díky nimž Bitcoin funguje, a snaží se rozšířit jeho funkčnost nad rámec toho, co bylo možné, ale bez nutnosti hard forku nebo změny původního blockchainu. K tomu využívá svůj nový mechanismus Proof of Transfer neboli PoX konsensu, který se přímo připojuje k bitcoinovému blockchainu. V rámci tohoto procesu a způsobu, jakým toho dosahuje, zavádí nový kódovací jazyk pro chytré smlouvy nazvaný Clarity, který je navržen na základě snadno použitelné syntaxe, díky níž je přístupný, ale s ohledem na nejvyšší úroveň zabezpečení.

Vzhledem ke své odlehčené architektuře potřebuje Stacks používat samostatné úložné řešení, čehož dosahuje tím, že tuto službu zadává komerčním poskytovatelům cloudových úložišť prostřednictvím vlastního úložného systému Gaia. Od podobných přístupů se liší tím, že umožňuje těm, kteří nedůvěřují cloudovým úložištím, aby si svá data ukládali sami. Byl také navržen s integrovanou službou pojmenování nazvanou Blockstack Naming Service. To umožňuje uživatelům přiřazovat aktivům názvy, které jsou čitelné pro člověka. Tyto prostředky jsou zase zabezpečeny kombinací veřejných a soukromých klíčů. A konečně, jako by to všechno nebylo dost inovací pro jeden blockchain, Stacks získal podporu americké vlády. To přišlo v podobě milionů dolarů na financování jeho vývoje a, což je možná ještě důležitější, SEC podpořila jeho prvotní nabídku mincí, čímž se Stacks stal vůbec prvním blockchainovým tokenem, který tak učinil.

AN
Zdroje a obrázky: realvision; kriptomat; coinspeaker


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Jeden komentář: „Stacks – Blockchain fungující na síti Bitcoin“

  1. […] Stacks – Blockchain fungující na síti Bitcoin […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..