Zaměstnance, který označil umělou inteligenci za myslící bytost, Google propustit

Zaměstnance, který označil umělou inteligenci za myslící bytost, Google propustit

Svého zaměstnance, který prohlašoval, že konverzační systém LaMDA založený na umělé inteligenci je samostatně myslící bytost, která si je vědoma své existence, Google nakonec propustil. Informovala o tom agentura Reuters. Americká internetová společnost uvedla, že zaměstnanec svými výroky porušil její pravidla a označila jeho tvrzení ohledně sytému LaMDA za „zcela nepodložená“.

LaMDA je zkratkou pro Language Model for Dialogue Applications (jazykový model pro dialogové aplikace). Softwarový inženýr společnosti Google Blake Lemoine minulý měsíc veřejně prezentoval svou teorii, že tento systém má schopnost vnímat, takže by měla být jeho „přání“ respektována, píše server BBC.

Google se snažil se zaměstnancem záležitost řešit – marně

Společnost Google uvedla, že se po řadu měsíců snažila s Lemoinem tuto záležitost řešit. „Je proto politováníhodné, že se Blake rozhodl neustále porušovat jasná zaměstnanecká a bezpečností pravidla, která zahrnují potřebu chránit informace o produktech,“ dodal Google.

Schopnosti umělé inteligence jsou častým zdrojem inspirací pro vědeckofantastickou literaturu a film. V populární filmové sérii Terminátor například vystupuje počítačový systém Skynet, který v důsledku uvědomění si své vlastní existence zahájí vyhlazovací válku proti lidstvu. Známý americký podnikatel Elon Musk před několika lety uvedl, že soupeření států o převahu v oblasti umělé inteligence bude nejpravděpodobnější příčinou třetí světové války. Reagoval tak tehdy na slova ruského prezidenta Vladimira Putina, že rozvoj umělé inteligence je klíčem k budoucímu ovládnutí světa.

AN
Zdroje a obázky: reuters; pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..