Valerij Vladimirovič Poljakov (narozen 1942), kosmonaut SSSR, Hrdina Sovětského svazu a Hrdina Ruska, držící rekord v délce pobytu člověka ve vesmíru

Zemřel Valerij Poljakov, kosmonaut držící rekord v délce pobytu ve vesmíru

Ruský kosmonaut Valerij Vladimirovič Poljakov, který je držitelem rekordu v délce pobytu člověka ve vesmíru, dnes zemřel ve věku 80 let. Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos. Poljakov se do kosmu vypravil dvakrát, během své mise v letech 1994 a 1995 tam strávil nepřetržitě 437 dnů, čímž tento kosmonaut vytvořil dosud nepřekonaný rekord.

„Roskosmos s lítostí oznamuje úmrtí Hrdiny Sovětského svazu, Hrdiny Ruska, Letce-kosmonauta SSSR, držitele světového rekordu za nejdelší let do vesmíru (437 dní) Valerije Poljakova,“ stojí v prohlášení agentury. „Na orbitální stanici Mir žil a pracoval 437 dní, což je absolutní rekord v délce pobytu ve vesmíru během jednoho letu,“ dodal Roskosmos.

Valerij Vladimirovič Poljakov podnikl dvě vesmírné výpravy. Na oběžné dráze Země strávil celkem 678 dní. Vystudovaný lékař se nejprve vypravil do kosmu na konci srpna 1988, kdy na palubě vesmírné stanice Mir zůstal do dubna 1989. O necelých pět let později tam zamířil znovu, vrátil se po 437 dnech.

V průběhu expedice se Poljakov věnoval rozsáhlému programu sledování zdravotního stavu svého i svých kolegů z posádek. Podle Roskomosu jeho výzkum pomohl prokázat, že lidské tělo je připraveno cestovat nejen na oběžnou dráhu Země, ale i hlouběji do vesmíru.

AN
Úvodní obrázek: remix Mil.ru (CC BY 4.0)


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..