5G sítě - Svět 5G

5G je evoluce a vylepšení, ne strašák a bezpečnostní riziko

5G je opravdu evoluce a vylepšení mobilních sítí, nikoliv strašák a bezpečnostní riziko. Mobilní sítě se neustále a průběžně vyvíjejí, od 2G jsme přešli na 3G a pak 4G, nu a dnes už tu máme i 5G. Co uživatelům 5G přinese? Opravdu se není čeho bát, jak někteří straší. Spíše naopak, 5G totiž zajistí rychlý internet s nízkou odezvou, který nám může změnit život.

5G zvýší kapacitu sítě bez nutnosti výstavby nových vysílačů a šetří i energie

V jádru je 5G pozvolná evoluce současných mobilních sítí směřující k větší efektivitě. Cílem je při stejném vyzařovaném výkonu a stejném počtu vysílačů obsloužit mnohonásobně více zařízení. Od mobilních telefonů přes domácí modemy, dopravní prostředky, roboty až po IoT čidla. To znamená, že není potřeba hledat nová místa pro výstavbu, ale stačí modernizovat ta stávající.

Důležitým prvkem 5G sítí je totiž technologie Massive MIMO, takzvaně mMIMO. Díky většímu množství vysílacích prvků v jedné anténě lze naráz vytvořit více užších svazků a zaměřit je na konkrétního uživatele s menším výkonem. Současné technologie fungují tak, že signál vysílají na celou oblast pro všechny uživatele jako obří reflektory. 5G proto snižuje také spotřebu energie.

5G sítě navíc, díky použitým frekvencím, nabídnou výrazné zvýšení rychlosti. Další výhodou je výrazné snížení doby odezvy. Ta ukazuje, jak dlouho putují data z vašeho zařízení (třeba mobilu) do internetu. Čím je doba kratší, tím je rychlejší reakce, kterou chcete udělat.

V tabulce níže se můžete podívat, jak se standardy sítě v průběhu let měnily a v čem spočívá u 5G ona evoluce a vylepšení

5G je evoluce a vylepšení - Změna standardů mobilní sítě v průbu let
S čím nám 5G pomůže?

5G umožní spolupráci mnoha zařízení, hlavně v oblastech internetu věcí, autonomních vozidel, virtuální i rozšířené reality, 360 stupňových videí a holografických telefonátů a projekcí. Může pomoci v oblasti zdravotnictví, kdy budou možné třeba operace na dálku. To zajistí hlavně nízká odezva, kdy například při řezu skalpelem nemůžete na reakci stroje čekat dlouhé milisekundy.

5G vysílače pomohou také s dokrýváním míst s velkým pohybem osob pro zajištění potřebné kapacity. Bavíme se o místech jako stadiony, nádraží, náměstí, hotely a podobně. 5G je prostě jasná evoluce a zřejmé vylepšení.

5G a bezpečnost

Pro hodnocení 5G je nutné oddělovat princip fungování 5G sítě a frekvence, na které je síť vysílaná. To se bohužel neděje, a vznikají kvůli tomu konspirační teorie. Pojďme se proto na otázku bezpečnosti podívat krapet blíže.

Přenos signálu mezi mobilním telefonem a vysílačem není v 5G síti o mnoho jiný než u 4G. Hlavní rozdíl je ve využití přiděleného spektra (tedy frekvence). Teorie konspirátorů se točí kolem používání milimetrových vln – kmitočtů 24–71 GHz. Strach z jejich využití je obecně vztahovaný na 5G. Jde ale o mylnou interpretaci. Milimetrové vlny se využívají již dlouhá léta pro mikrovlnné datové připojení a jejich škodlivost nebyla zatím nijak prokázána.

Využívání 5G sítí je bezpečné také podle ČTÚ, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR i Světové zdravotnické organizace (WHO).

Cetin provádí vlastní kontrolní měření

Bezpečnost vysílačů je pro Cetin samozřejmě důležitá. Proto si pořídili i speciální měřicí přístroj. Slouží ke kontrolním měřením hodnot intenzity elektrického pole v terénu.

Jejich lidé provedli desítky kontrolních měření na stávajících základnových stanicích s technologií 2G, 3G, 4G i 5G. Po dobu měření jsou všechny systémy nastavené na maximální výkon. To se v běžném provozu prakticky nikdy nestává. Přesto ani v jednom případě nebyly v prostorech, kde se mohou lidé běžně vyskytnout, naměřené překročené limitní hodnoty.

Ty byly někdy překročeny pouze v bezprostřední blízkosti antén ve vzdálenosti maximálně několik decimetrů od středu antény ve směru jejího vyzařování. Tato místa jsou ale fyzicky nepřístupná bez použití například žebříků. Neproškolení lidé se tam proto nevyskytují.

CETIN

CETIN provozuje a vlastní největší telekomunikační síť pokrývající celé území České republiky. 99,6 % populace má k této síti přístup prostřednictvím pevných technologií (SDH, WDM, Ethernet a IP) a souboru mobilních technologií (GSM, UMTS, LTE a 5G), které šíří 6 000 základnových stanic. Jedná se o nezávislého velkoobchodního hráče bez vazeb na konkrétního poskytovatele a jejich filozofií je princip otevřeného přístupu k síti za spravedlivých a rovných podmínek pro všechny operátory.

Jaké služby CETIN poskytuje?

Služby infrastruktury mobilních sítí
Služby pevných sítí pro domácnosti a živnostníky
Datové služby pro korporátní sítě a pronájem datových center

CETIN je součástí skupiny PPF

Skupina PPF investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Svůj růst staví na rozvíjení tradičních i nových odvětví, budování moderní infrastruktury, digitální ekonomiky a propojení českého talentu a schopností s globálními příležitostmi. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva ve výši 44 miliard eur a zaměstnává celosvětově 98 000 lidí (k 30. 6. 2020). Daně z příjmu hradí společnosti ze skupiny PPF v každé z 25 zemí, kde podnikají a tvoří zisk.

AN
Zdroje a obrázky: cetin; remix pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

2 komentáře: „5G je evoluce a vylepšení, ne strašák a bezpečnostní riziko“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..