Írán vyrobil hypersonickou balistickou střelu

Írán poprvé vyrobil hypersonickou balistickou střelu

Írán poprvé vyrobil hypersonickou balistickou střelu. Podle íránské agentury Fars o tom dnes informoval velitel letectva a protivzdušné obrany íránských Revolučních gard Amír Alí Hádžízádeh. Oznámení Teheránu pravděpodobně zvýší obavy ohledně íránského vojenského arzenálu, uvedla agentura Reuters. Jak nicméně podotýkají západní vojenští experti, Írán často ve vyjádřeních o schopnostech svého arzenálu přehání.

„Tato hypersonická balistická střela dokáže čelit protileteckým štítům a bude schopna projít všemi systémy protiraketové obrany,“ uvedl íránský generál. Hypersonická zbraň dokáže vyvinout rychlost alespoň pětkrát vyšší, než je rychlost zvuku. Ve svém arzenálu ji mají Čína, Rusko, Spojené státy, ale i další světové velmoci.

Jak poznamenala agentura Reuters, Írán pro svá tvrzení, že opravdu vyrobil hypersonickou balistickou střelu, nepředložil žádné důkazy a neobjevily se ani zprávy, že by země podobnou raketu testovala. Obavy z íránských balistických raket nicméně přispěly k rozhodnutí administrativy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit v roce 2018 od jaderné dohody známé pod zkratkou JCPOA. Tu kromě Íránu o tři roky dříve podepsaly právě USA, Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo a jako garant EU.

Írán minulý týden informoval o úspěšném testu nové třístupňové vesmírné rakety Ghaím-100, která je podle státních médií určena k vynesení satelitů na oběžnou dráhu. Írán tvrdí, že satelity používá k civilním účelům včetně vědeckého výzkumu. Na Západě ale panuje ohledně tohoto tvrzení skepse, protože technologie, která slouží k vynášení satelitů do vesmíru, může být použita k vývoji střel dlouhého doletu, poznamenala agentura AP.

AN
Zdroje a obrázky: agentury; remix pixnio pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..