TECHNO

Raketa NASA letí k Měsíci, program Artemis zahájen

Raketa NASA letí k Měsíci. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes zahájil program Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc. Raketové motory nakonec po odkladech a technických obtížích zažehly v 7:47 SEČ a vynesly raketu Space Launch System (SLS) s modulem Orion nad floridský mys Canaveral a na oběžnou dráhu. Modul, jehož posádku tvoří testovací figuríny, má v následujících 25 dnech obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi.

„Orion je nyní na oběžné dráze Země,“ zaznělo krátce před 8:00 SEČ v živém vysílání startu. Předtím se od třímetrového modulu oddělily raketové motory a následně i centrální stupeň a rozvinuly se solární panely. Zhruba 90 minut po startu (9:14 SEČ) začíná fáze, během které bude modul vyslán směrem k Měsíci.

Odpočítávání mise Artemis I dnes vyvrcholilo za burácení čtyř hlavních motorů rakety RS-25 a jejích dvou pomocných raket na tuhé palivo, které vyslaly kosmickou loď ze startovací rampy 39B k obloze a rozzářily noční oblohu nad atlantickým pobřežím Floridy. Nesmírný tah potřebný k vynesení téměř stometrové a 70tunové rakety otřásl Kennedyho vesmírným střediskem.

První krok k návratu na Měsíc

„Na tomto okamžiku jste tvrdě pracovali jako tým. Tohle je vaše chvíle,“ řekla chvíli po startu řídicímu středisku Charlie Blackwellová-Thompsonová, zodpovědná za start mise Artemis. „Zasloužili jste si své místo v historii. Jste součástí něčeho prvního. To se nestává často, možná jednou za kariéru. Ale my všichni jsme součástí něčeho neuvěřitelně výjimečného; prvního startu Artemis. Prvního kroku v návratu naší země na Měsíc a dál na Mars,“ uvedla podle agentury AP.

S raketou se na mysu Canaveral rozloučily jásáním také zástupy diváků, kteří se na historickou událost přijeli podívat i přes brzkou ranní dobu; dvouhodinové okno příležitosti pro start se totiž na Floridě otevřelo v 1:04 (7:04 SEČ). NASA očekávala, že se u Kennedyho vesmírného střediska sejde na 15.000 lidí. Další tisíce nadšenců lemovaly pláže a příjezdové cesty za branami střediska a davy lidí přivítala další zařízení NASA v Houstonu v Texasu a v Huntsville v Alabamě.

Pokud vše půjde podle plánu, Orion 11. prosince dopadne do Tichého oceánu u pobřeží kalifornského města San Diego. Modul při misi dosáhne vzdálenosti 450.000 kilometrů od Země a 40.000 kilometrů od odvrácené strany Měsíce. V případě úspěchu to bude nejdál, kam kdy vesmírné plavidlo navržené pro lidskou posádkou doletělo.

Týmy techniků v NASA se na start připravovaly už přes dva měsíce, během kterých se potýkaly s technickými obtížemi, dvěma hurikány a dvěma přesuny rakety z hangáru na startovací rampu, takže konečně raketa letí k Měsíci. Dva předchozí pokusy o start, 29. srpna a 3. září, byly přerušeny kvůli netěsnícímu palivovému potrubí a dalším technickým problémům. Zhruba 40minutové zdržení kvůli netěsnícímu ventilu a ztrátě signálu z radarového stanoviště řešili technici i dnes.

Cílem dnes zahájené testovací mise Artemis I je plně ozkoušet vše od rakety a modulu přes fungování řídicího střediska na Zemi po dopady na budoucí posádku. Systémy plánuje NASA zatížit na maximum a v rámci testu získat poznatky o odolnosti tepelného štítu Orionu. Vyzkouší si také vylovení modulu po dopadu do oceánu. Celý program Artemis pak kromě návratu astronautů na Měsíc cílí na založení dlouhodobé lunární kolonie jako odrazového můstku pro ještě ambicióznější budoucí lety na Mars.

Artemis II

Pokud bude Artemis I úspěšná, NASA poté pošle Artemis II na cestu kolem Měsíce již v roce 2024, tentokrát s lidskou posádkou na palubě. Mise Artemis II plánuje vyslat čtyři astronauty na průlet kolem Měsíce na maximálně 21 dní. Obě mise jsou testovacími lety, které demonstrují technologii a schopnosti Orionu, SLS a mise Artemis, než NASA za přibližně tři roky vrátí „lidské boty“ na Měsíc. To bude zahrnovat první ženu a první osobu jiné barvy pleti, která se projde po měsíčním povrchu.

AN
Zdroje a obrázky: agentury; nasa

AzaNoviny

X-Magazín A-A

Jeden myslel na “Raketa NASA letí k Měsíci, program Artemis zahájen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..