NÚKIB upozorňuje na zneužití aplikace OneNote ke stahování malware (Ilustrační foto)

NÚKIB upozorňuje na zneužití OneNote ke stahování malware

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na zvyšující se počet phishingových kampaní, konkrétně na zneužití typicky e-mailové přílohy aplikace Microsoft OneNote, jenž po spuštění stáhne škodlivý soubor ze vzdáleného serveru. Poté, co v červenci 2022 Microsoft zablokoval v základním nastavení spuštění tzv. maker a učinil tím metodu spuštění kódu přes makra neefektivní, přišli nyní útočníci s novým typem útoku.

„K úspěšnému zneužití potřebuje útočník interakci oběti: po otevření e-mailu a přílohy OneNote je zobrazen rozostřený dokument s velkým nápisem ‚Double Click To View File‘, který vizuálně překrývá škodlivé soubory,“ uvedl úřad. Poté, co příjemce na oznámení dvakrát klikne, zobrazí se varování, které ale většina lidí ignoruje a potvrdí, že chce pokračovat. Tímto potvrzením jsou soubory spuštěny.

Škodlivá příloha OneNote - NÚKIB upozorňuje na zneužití aplikace OneNote ke stahování malware
Škodlivá příloha OneNote

„Společnost Proofpoint zabývající se kybernetickou bezpečností eviduje za leden letošního roku více než 50 různých útočných kampaní. Tyto kampaně zahrnují tisíce e-mailů bez specifičtějších cílů v Evropě a Severní Americe, které zpravidla zneužívají běžná témata jako jsou daně, vyzvednutí zásilky, faktury a podobně. K nejčastěji staženým malware patří AsyncRAT, Quasar RAT, Redline a Xworm,“ doplnil úřad.

Microsoft už loni snahy o zneužití své aplikace řešil, nyní ale útočníci přišli s novým typem útoku. Podle NÚKIB je pravděpodobné, že nový postup zneužití příloh OneNote si bude postupně osvojovat stále více útočníků. Aby uspěli a ovládali napadený počítač, potřebují ale součinnost příjemce počítače. Ten se tak napadení může bránit tím, že bude maximálně opatrný při otevírání jakýchkoliv příloh na svých zařízeních.

AN
Zdroje a obrázky: nukib; bleeping computer; guiding tech


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..