Musk: „Skvěle jsem si popovídal s Putinem"

Jak to bude se Starlinkem na Ukrajině? Musk: „Skvěle jsem si popovídal s Putinem“

Miliardář a nejbohatší člověk na planetě Elon Musk v minulých týdnech intenzivně řešil, zda nadále poskytovat Ukrajině svůj systém satelitů Starlink. V rozhovoru s bývalým americkým náměstkem ministra obrany Colinem Kahlem, který s ním jednal o dalším používání systému Ukrajinou, se zmínil o tom, že se o budoucnosti systému bavil i s Vladimírem Putinem. Musk konstatoval „Skvěle jsem si popovídal s Putinem“. Podle bývalého náměstka se obává, že Ukrajina systém nevyužívá jen k obraně, a že může být v Rusku vykreslován jako podporovatel Ukrajiny.

Musk nabídl satelity Starlink Ukrajině k užívání krátce po začátku konfliktu. Pomocí nich má Ukrajina zajištěnou lepší a přesnější komunikaci, zaměřuje pomocí nich dělostřelecké salvy či monitoruje situaci po celé délce fronty. Z počátku Musk nabídl přístup k satelitům Ukrajině zdarma. V říjnu roku 2022 ovšem oznámil, že provoz satelitů je pro společnost příliš drahý, mluvil o milionech dolarů, které společnost provoz satelitů nad Ukrajinou stojí. Po krátkém vyjednávání s americkými vládními představiteli však satelity Ukrajině opět zpřístupnil. V minulosti se Musk nechal slyšet, že roční provoz Starlinku na Ukrajině stojí jeho společnost 400 milionů dolarů.

Na začátku roku 2023 se objevily informace, že Musk odmítá, aby Ukrajina systém využívala k ofenzivním operacím a systém na krátko vypnul. Kvůli vypnutí systému se Ukrajina musela údajně vzdát například některých akcí poblíž Krymu. Už v minulosti několik spolupracovníků prezidenta Volodymyra Zelenského na Muska apelovalo, že Ukrajina systém využívá k obraně, přežití a postupu.

Obava Muska jak se na Starlink dívá Rusko

V minulých týdnech s Muskem o dalším využívání systému jednal náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl, který tuto pozici opustil minulý měsíc. Podle náměstka se totiž Musk obává, jak se na zpřístupnění systému dívá Rusko. „Měl jsem dojem, že je čím dál tím víc nervóznější z toho, že v Rusku na systém nahlíží jako na něco, co umožňuje Ukrajině válčit, a hledá způsob, jak uklidnit ruské obavy,“ uvedl Kahl. Ten se na setkání s Muskem snažil vlastníkovi firem Space X či Tesla vysvětlit, že pro snahy Ukrajiny je Starlink důležitý.

„Vypnutím Starlinku válku neukončíte,“ upozornil ho Kahl. Musk reagoval, že díky satelitům vidí celou válku jako na dlani a není si jistý, zda jsou satelity Starlink využívány k míru, či k vedení války. „Tohle bylo, tak tři minuty předtím, než Musk řekl, že si skvěle popovídal s Putinem,“ uvedl Kahl v rozhovoru pro The New Yorker.

Nová smlouva o využívání Starlinku

Nakonec se však zřejmě podařilo vyjednat novou smlouvu o využívání Starlinku. Přestože detaily nejsou známy, podle informací médií by Ukrajina měla mít ničím neomezený přístup k systému a nehrozí tak už jeho vypnutí.

Starlink má v současnosti přibližně 1 500 000 uživatelů. V Rusku své služby zatím nenabízí. V minulých měsících se objevily informace, že se Rusko může snažit o narušení signálů Starlinku pomocí svého programu Tobol, který byl původně určen k ochraně ruských satelitů před cizími signály.

AN
Zdroje a obrázky: telegraph; newyorker; remix pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..