Musk uvažuje o tom, že síť X v EU nebude k dispozici

Musk uvažuje o tom, že síť X v EU nebude k dispozici

Americký miliardář a šéf firem Space X a Tesla Elon Musk uvažuje o možnosti, že jeho sociální síť X v Evropské unii (EU) v budoucnu nebude k dispozici. V noci na dnešek web Business Insider s odkazem na zdroj obeznámený se situací napsal, že Musk zvažuje, že svou sociální síť stáhne z EU. Miliardář se podle něj nechce podřídit unijnímu nařízení o digitálních službách (DSA).

Evropské nařízení ukládá velkým online platformám povinnost důsledně a rychle zasahovat proti nenávistným projevům. Společnost X nedávno obdržela seznam otázek od Evropské komise, která se z nich chce dozvědět více o tom, jak firma tyto své povinnosti plní.

Komisi přiměly k odeslání dotazníku důkazy o šíření výzev k násilí a dezinformací po útoku radikálního hnutí Hamás na Izrael. Komisař Thierry Breton se mimo jiné odvolával na zprávy o zmanipulovaných snímcích a nahrávkách videoher, které byly vydávány za skutečné záznamy událostí. Musk vyjádřil ohledně dotazníku nepochopení. Za porušení DSA hrozí vysoké tresty.

Podle serveru Business Insider Musk diskutoval o tom, že síť X, tedy bývalý Twitter, již nebude v EU k dispozici, nebo že k ní uživatelům v regionu zablokuje přístup. Miliardář po koupi společnosti Twitter za přibližně 44 miliard dolarů (přes bilion Kč) propustil více než polovinu jejích zaměstnanců. Propouštění silně zasáhlo i týmy zodpovědné za kontrolu obsahu. Musk, který podle agentury DPA zastává politické názory americké pravice, tvrdil, že Twitter předtím, než jej převzal, příliš omezoval svobodu projevu.

Omezit X jen na Spojené státy hodlal Musk podle zdrojů Business Insideru hned po jeho převzetí. Doufal, že tak ušetří náklady.

Meta svojí síť Threads, konkurenta X, v EU zatím ani nespustila

Agentura DPA připomíná, že též společnost Marka Zuckerberga Meta nedovoluje používat svou sociální síť Threads, tedy přímého konkurenta sítě X, v evropském regionu. Meta to zdůvodňuje právě digitálními pravidly v unii. V případě Threads se však pozorovatelé přiklánějí k tomu, že důvodem jsou omezení týkající se sdružování dat z různých služeb, a to i pod hlavičkou jedné skupiny. Pravidla nařizují, že je k tomu zapotřebí výslovný souhlas uživatelů.

Podle údajů společnosti Apptopia tvoří Evropa přibližně 9 % celosvětové měsíční aktivní uživatelské základny sítě X, ačkoli denní používání sítě se v posledních třech měsících výrazně snížilo. Klesá ale téměř ve všech zemích, kde je aplikace dostupná.

AN
Zdroje a obrázky: Business Insider; DPA; Síť X, Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Jeden komentář: „Musk uvažuje o tom, že síť X v EU nebude k dispozici“

  1. […] Musk uvažuje o tom, že síť X v EU nebude k dispozici […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..