Moon - Měsíc - Luna - Noční obloha

Na státní svátek 28. října nastane částečné zatmění Měsíce

Na státní svátek v sobotu 28. října bude v pozdních večerních hodinách možné pozorovat částečné zatmění Měsíce. Podle odborníků by měly být velmi dobré pozorovací podmínky, částečné zatmění bude vidět pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, především mezi devátou a jedenáctou hodinou večer. Informoval o tom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Při zatmění budou lidé moci pozorovat vedle Luny i jasnou planetu Jupiter.

Částečné zatmění začne podle odborníků ve 21:35 a potrvá hodinu a 17 minut, Měsíc při něm vstoupí do stínu Země svým jižním okrajem. Zastíněných by mělo být více jak 12 procent jeho průměru, maximální zatmění nastane ve 22:14, částečné zatmění skončí krátce před 23:00.

Lidé mohou pozorovat i polostínové fáze zatmění, při kterém se část Měsíce zdá trochu tmavší než zbytek. Počáteční polostínová fáze bude vidět okolo deváté hodiny večer a konečná zhruba půl hodiny po konci částečného zatmění. Po celou dobu bude zároveň možné pozorovat východně od Měsíce jasnou planetu Jupiter.

Na pozorování zatmění Luny není podle odborníků potřeba žádné speciální vybavení, úkaz lze pozorovat pouhým okem. V případě, že budou mít lidé k dispozici dalekohled, budou mít možnost prohlédnout si měsíční krátery. Ani část Měsíce, kterou zahalí zemský stín, nebude zcela tmavá, jelikož i na ni dopadají slabé paprsky slunečního světla. Úkaz půjde spatřit i v případě, že oblohu zakryje jemná oblačnost, nesmí ale být úplně zataženo.

Mapa severní oblohy - Říjen 2023 (28. října - částečné zatmění Měsíce)

Zatmění Měsíce

Zatmění Měsíce vzniká při průchodu Měsíce zemským stínem. V jednom roce nastanou podle odborníků maximálně čtyři měsíční zatmění včetně nevýrazných polostínových zatmění. Pokud se měsíční úplněk nachází nedaleko vnějšího okraje zemského stínu, je možné spatřit takzvané polostínové zatmění. Výraznější je zatmění částečné. Při něm je Měsíc z části v plném zemském stínu.

Celková délka zatmění od polostínového přes částečné a případné úplné k výstupu Luny ze stínu trvá několik hodin, díky čemuž je úkaz pozorovatelný nejen na celé zemské polokouli, kde je zrovna noc, ale také tam, kde Měsíc teprve vychází za rozbřesku, nebo zapadá za soumraku. V případě zatmění 28. října bude úkaz viditelný prakticky z celého euroasijského kontinentu, z celé Afriky a také ze západní Austrálie, Grónska, Islandu a částečně také z východní poloviny amerického kontinentu.

Další zatmění Měsíce viditelné z Česka nastane ve středu 18. září 2024 v časných ranních hodinách a bude opět částečné. Úplné zatmění bude možné pozorovat v neděli 7. září 2025.

Pozorování na hvězdárně v Ondřejově

V Západní kopuli hvězdárny Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově proběhne pozorování pro veřejnost s odborným výkladem od 21 do 23 hodin. Zdarma, pouze za jasné oblohy.

Na státní svátek 28. října nastane částečné zatmění Měsíce, které spatříme v celém průběhu. Úkaz lze pozorovat pouhým okem i dalekohledem, kdy v maximální fázi uvidíme ztemnělý spodní okraj Měsíce. V historické kopuli hvězdárny se na zatmění budete moci podívat dalekohledem a s odborným výkladem. Uvidíte nejen krátery na Měsíci, ale především postupující stín Země po měsíčním úplňku. Pozorování proběhne od 21 do 23 hodin, samozřejmě pouze za jasné oblohy.

Časový průběh zatmění v ještě platném letním čase (platnost středoevropského letního času končí v neděli 29. 10. ve 3 hod.):

  • vstup Měsíce do polostínu – 20 hod 02 min
  • začátek částečného zatmění – 21 hod 35 min
  • střed zatmění (max. fáze) – 22 hod 14 min
  • konec částečného zatmění – 22 hod 53 min
  • výstup Měsíce z polostínu – 00 hod 26 min

AN
Zdroje a obrázky: ASU; AU; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Jeden komentář: „Na státní svátek 28. října nastane částečné zatmění Měsíce“

  1. […] Na státní svátek 28. října nastane částečné zatmění Měsíce […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..