Vesmírný dalekohled Euclid - ESA zveřejnila první snímky vesmíru - Euclid’s view of spiral galaxy IC 342

Poruchy erekce hrozí astronautům po delším pobytu ve vesmíru

Fakt, že delší pobyt ve vesmíru představuje zdravotní rizika, a to kupříkladu kvůli řídnutí kostí, svalové atrofii či možným psychickým obtížím, je zřejmý a dokladovatelný již delší dobu. Nově ovšem vědci zjistili, že i poruchy erekce hrozí astronautům po návratu na Zemi. Díky laboratornímu výzkumu na krysách američtí odborníci dospěli k závěru, že kosmické záření a vliv snížené gravitace poškozují funkci erektilní tkáně a že negativní dopady mohou trvat i desítky let.

Výzkum podpořený americkou Národní agenturou pro letectví a vesmír (NASA) je podle autorů první, který se zabýval dopady kosmického záření na sexuální zdraví astronautů. Podle nich je třeba tématu v budoucnu věnovat větší pozornost a zaměřit se na to, jak negativním procesům ve tkáních při delších pobytech ve vesmíru předcházet.

„Negativní účinky kosmického záření mohou být dlouhodobé, zlepšení dosažené tím, že se zaměříme na oxid dusnatý a redoxní reakce ve tkáních, ale ukazuje, že tyto poruchy erekce mohou být léčitelné,“ uvedl jeden z autorů studie Justin La Favor z Floridské univerzity.

Varování přichází v době, kdy se NASA i další národní kosmické agentury připravují na dlouhodobější průzkum vzdálenějšího vesmíru pomocí pilotovaných misí. V rámci mise Artemis by mohli astronauti vyrazit k Měsíci možná už v příštím roce, let k Marsu je zatím plánován na období po roce 2040.

AN
Zdroje a obrázky: The Guardian; ESA/Euclid (CC BY-SA 3.0 IGO)


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..