Ruský bohatýr Ilja Muromec

Ilja Muromec či Zrození říše, ruští diváci se mohou těšit na dávku vlastenectví

Návštěvníky ruských kin čeká v blízké budoucnosti další velká dávka vlastenectví na stříbrném plátně. Mezi vznikajícími snímky, na která filmová studia na počátku prosince žádala příspěvek od státu, jsou například historický velkofilm Roždenije imperii (Zrození říše) o válčení cara Petra I. Velikého se Švédskem o přístup k moři, který vzniká ve studiu oscarového režiséra Nikity Michalkova, upozornil server Meduza. Znovuzrození na stříbrném plátnu se má dočkat i bohatýr starých ruských pověstí, Ilja Muromec.

Ilja Muromec

Autoři filmu slibují podívanou ve stylu západních trháků na historické téma, jako jsou Gladiátor a Troja, ale hlavní postavu namísto hrdinné smrti na bojišti nakonec čeká odchod do výslužby, aby „zasvětil zbytek života službě Bohu“. Část budoucích tržeb studio slibuje věnovat na výstavbu prvního kostela zasvěceného Iljovi Pečerskému, mnichovi, kterému se přisuzuje autorství pověsti o bohatýrovi.

Bohatýr se stal filmovým hrdinou už za sovětského režimu, ale stejnojmenný film z roku 1956 má poněkud odlišný závěr: bohatýr se po porážce Tatarů a záchraně vlasti po letech setkává s ženou Vasilisou a synem Sokolíkem, kteří byli celou tu dobu drženi v zajetí.

Timur a jeho parta

Nové verze se dočká i klasické dílo sovětské kinematografie Timur a jeho parta natočené podle stejnojmenné povídky Arkadije Gajdara. Původní dílo z roku 1940 charakterizuje Česko-slovenská filmová databáze jako „snímek, který pobaví a rozveselí i největšího mrzouta“. Novou verzi Timura a jeho party představuje společnost Kinobaza jako „western pro dospívající“ a děj přenáší ze Sovětského svazu 30. let minulého století do současné války Ruska proti Ukrajině.

Vlčice

Za druhé světové války se odehrává i film Volčica (Vlčice), začínající scénou, kdy pilot hořící sovětské stíhačky v létě 1942 přistane v divočině Kavkazu, kde nikdo nemá ani ponětí o válce. Každopádně pilota ze spárů smečky vlků zachrání místní obdoba Mauglího v dívčí podobě, přibližuje námět filmu server Bjuletteň Kinoprokatčika.

Zachráněn

V roce 1942 se odehrává i válečné drama Spasennyj (Zachráněn) o potopení parníku přepravujícího raněné přes polární Bílé moře. Naživu zůstane jen slepý voják a zdravotní sestra, které čeká stokilometrová pouť ledovou pustinou, a to pod palbou německého pilota toužícího „dorazit“ přeživší.

Vlastenectví skrze historickou, válečnou a pravoslavnou tématiku

Bjuletteň Kinoprokatčika přibližuje náměty i dalších z celkem 45 připravovaných snímků. Portál Meduza ovšem upozornil, že od žádosti filmových štábů o státní příspěvek až po konečnou klapku při natáčení vede dlouhá cesta, během které se filmy mohou výrazně změnit podle upravených scénářů, nemluvě o změnách režisérů a herců. Jedno ale v ruské kinematografii posledních let zůstává, a to je „tíhnutí k vlastenectví“, ať už pod historickou, válečnou či pravoslavnou tematikou.

AN
Zdroje a obrázky: Meduza; Bjuletteň Kinoprokatčika; Stone Carving


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Jeden komentář: „Ilja Muromec či Zrození říše, ruští diváci se mohou těšit na dávku vlastenectví“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..