Zeď Microsoft

Microsoft krátce předstihl Apple na pozici nejhodnotnější firmy

Americká softwarová společnost Microsoft dnes krátce předstihla Apple na pozici nejhodnotnější firmy na světě s akciemi na burze. Akcie Microsoftu později začaly oslabovat a Apple se vrátil na první místo. Podle některých analytiků Microsoft Apple díky vývoji umělé inteligence (AI) patrně předstihne. Akcie Applu oslabují mimo jiné z obavy, že firma by mohla mít problémy s prodeji iPhonů v Číně.

Od roku 2018 Microsoft několikrát Apple na pozici nejhodnotnější firmy předstihl. Naposledy to bylo v roce 2021, kdy cenu akcií výrobce iPhonů zasáhly obavy z problémů v dodavatelském řetězci kvůli pandemii. Hlavním pilířem tržeb společnosti jsou dlouhodobě telefony iPhone.

V současné době jsou analytici na Wall Street více nakloněni Microsoftu. Společnost nemá žádné hodnocení, které by radilo „prodat“ její akcie. Téměř 90 procent makléřských společností, které se jí věnují, naopak doporučuje akcie Microsoftu „koupit“.

Apple má dvě hodnocení „prodat“ a pouze dvě třetiny analytiků pokrývajících společnost doporučují akcie výrobce iPhonů „koupit“. Oslabení akcií Applu následuje po sérii snížených ratingů, kterou rozdmýchaly obavy, že prodej iPhonu zůstane slabý, zejména na hlavním trhu v Číně.

„Čína by mohla být v příštích letech brzdou hospodářských výsledků,“ uvedla ve středeční zprávě pro klienty makléřská společnost Redburn Atlantic. Poukázala přitom na konkurenci společnosti Huawei a čínsko-americké napětí, které zvýšilo tlak na Apple.

Microsoft roste rychleji díky AI

„Bylo nevyhnutelné, že Microsoft předstihne Apple, protože Microsoft roste rychleji, má větší prospěch z revoluce v oblasti generativní umělé inteligence,“ konstatoval analytik Gil Luria ze společnosti D.A. Davidson.

Akcie společnosti Apple, jejichž tržní kapitalizace 14. prosince dosáhla vrcholu 3,081 bilionu dolarů (69,5 bilionu Kč), loňský rok uzavřely se ziskem 48 %. To bylo méně než 57procentní nárůst akcií Microsoftu, který loni poháněl vývoj AI. Microsoft investoval zhruba 13 miliard dolarů do firmy OpenA. Díky integraci jejích technologií do svých produktů si rychle zajistil vedoucí pozici v oblasti AI mezi velkými technologickými podniky.

Kolem 17:50 SEČ akcie Microsoftu odepisovaly 0,2 % na 381,8 dolaru. Tržní kapitalizace firmy činila 2,845 bilionu dolarů. Akcie Applu v tutéž dobu klesaly o jedno procento na 184,3 dolaru a hodnota firmy byla 2,874 bilionu dolaru.

AN
Zdroje a obrázky: agentury; RA; Pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..