Moon - Sky - Měsíc - Luna (Ilustrační foto)

Japonský modul SLIM opět funguje, solární panely již v provozu

Japonský modul SLIM, jenž před deseti dny přistál na Měsíci, už znovu funguje. Napsala to dnes agentura Kjódó s odvoláním na japonskou vesmírnou agenturu JAXA, podle níž jsou nyní v provozu solární panely, které po přistání nefungovaly.

Japonsko se 19. ledna stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přestože přistání se zdařilo s přesností na 55 metrů od vytyčeného cíle, což podle expertů představuje bezprecedentní stupeň přesnosti, SLIM nefungoval tak, jak měl, protože jeho solární jednotka nebyla schopná generovat elektřinu.

Důvodem bylo podle agentury Reuters to, že solární panely byly po přistání pod špatným úhlem. Když na ně v neděli začaly dopadat sluneční paprsky z jiného směru, mohl z nich SLIM znovu získávat elektrickou energii. Modul SLIM, který přistál v kráteru Shioli v měsíčním moři Mare Nectaris na přivrácené straně Měsíce, už tedy opět funguje a může pokračovat v průzkumu povrchu Měsíce.

JAXA nesdělila přesné datum, kdy modul ukončí svou činnost na oběžnici Země, už dříve ale uvedla, že SLIM nebyl navržen tak, aby přestál lunární noc, při níž panují extrémně nízké teploty. Ta příští v oblasti, kde modul je, začne ve čtvrtek.

V oblasti jižního pólu Měsíce loni úspěšně přistál indický modul Vikrám. Ruské Luně-25 se naopak přistání na Měsíci nezdařilo, stejně jako americkému modulu Peregrine. Dopravit svou technologii, jako nyní Japonsko, na Měsíc dokázaly kromě Indie již dříve Spojené státy, Rusko (Sovětský svaz) a Čína.

AN
Zdroje a obrázky: agentury; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..