Ruský kosmonaut Oleg Kononěnko, velitel Expedice 31 (20. června 2012)

Ruský kosmonaut Kononěnko překonal rekord délky pobytu ve vesmíru

Ruský kosmonaut Oleg Kononěnko překonal rekord délky pobytu ve vesmíru. Dosavadním držitelem rekordu byl od roku 2015 Kononěnkův krajan Gennadij Padalk, který ve vesmíru pobyl celkem 878 dnů, 11 hodin, 29 minut a 48 vteřin. Devětapadesátiletý Kononěnko, který je v současnosti již na své páté vesmírné misi, strávil ve vesmíru za svoji kariéru ke včerejšímu dni více než 878 dnů a 12 hodin. Informaci o tom, že Kononěnko překonal rekord svého kolegy, přinesla ruská vesmírná agentura Roskosmos.

Oleg Kononěnko od roku 2008 podnikl pět letů na ISS (Mezinárodní vesmírná stanice). Agentuře TASS řekl, že každá cesta vyžadovala pečlivou přípravu kvůli neustálé modernizaci stanice. Nicméně život kosmonauta je pro něj splněným dětským snem.

„Létám do kosmu, abych dělal to, co miluju, a ne kvůli lámání rekordů. Snil jsem o tom, že se stanu kosmonautem, usiloval jsem o to už od dětství. Tento zájem, jakým je možnost dostat se do kosmu, žít a pracovat na oběžné dráze, mě motivuje k tomu, abych s létáním pokračoval,“ řekl Kononěnko.

Jeho současná výprava na ISS začala loni 15. září, kdy odstartoval společně s astronautkou Loral O´Haraovou z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a s kolegou z Roskosmosu Nikolajem Čubem. Kononěnko se na konci této mise stane prvním člověkem, který ve vesmíru strávil 1000 dnů.

Mezinárodní vesmírná stanice je jedním z posledních míst, kde Rusko a Spojené státy spolupracují navzdory ruské invazi na Ukrajinu, kvůli které jsou vztahy mezi oběma velmocemi nejhorší za poslední desítky let. Koncem loňského prosince Roskosmos oznámil, že se s NASA dohodl na prodloužení programu společných letů na ISS do roku 2025.

AN
Zdroje a obrázky: TASS; agentury


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..