Intel Notebook

Intel dostane od vlády USA téměř 20 miliard na podporu výroby čipů

Vláda Spojených států je připravena poskytnout americkému výrobci čipů Intel subvence a půjčky v hodnotě téměř 20 miliard dolarů (více než 466 miliard Kč). Opatření je součástí snahy administrativy prezidenta Joea Bidena o podporu domácí výroby čipů. Informovalo o tom dnes Ministerstvo obchodu USA. Dodalo, že Intel plánuje v příštích pěti letech v USA investovat přes 100 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč).

Vláda podle předběžné dohody poskytne Intelu až 8,5 miliardy dolarů ve formě subvencí a až 11 miliard dolarů ve formě půjček. Podpoří tak projekty firmy v Arizoně, Novém Mexiku, Ohiu a v Oregonu.

Americká ministryně obchodu Gina Raimondová v tiskové zprávě označila dohodu za „obrovský krok“ k zajištění vedoucí pozice Spojených států ve zpracovatelském průmyslu v 21. století. Podle ministryně se v USA budou díky dohodě vyrábět špičkové čipy nutné k zajištění hospodářské a národní bezpečnosti.

Podpora Intelu se uskuteční s využitím dotačního programu Chips for America pro výrobu a vývoj polovodičů, který loni schválil americký Kongres. Spojené státy se prostřednictvím podpory domácí produkce čipů snaží zbavit závislosti na Číně a Tchaj-wanu.

Společnost Intel podle agentury Reuters doufá, že si v USA zajistí ještě další vládní podporu, a to v podobě daňových úlev za 25 miliard dolarů. Raimondová podle agentury AP uvedla, že dohoda s Intelem pomůže zvýšit do roku 2030 podíl Spojených států na globální výrobě nejvyspělejších čipů z nuly na 20 procent.

„Špičkové čipy jsou základem našeho inovačního systému, zejména co se týká rozvoje umělé inteligence (AI) a našich vojenských systémů,“ řekla novinářům Raimondová. „Nemůžeme čipy jenom navrhovat. Musíme je v Americe vyrábět,“ dodala.

AN
Zdroje a obrázky: MO USA; agentury; depositphoto


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..