Výběr z bankomatu - Muž - Bankomat (Ilustrační foto)

Nová finta podvodníků. Vyberou peníze z bankomatu i bez karty

Podvodníci přišli na novou fintu, jak lidem vybílit účet výběrem jejich peněz z bankomatu, a to bez použití karty. Nový způsob, jakým podvodníci dokážou vybrat z bankomatu cizí peníze, aniž u sebe mají platební kartu okradeného, odhalili pražští kriminalisté. Podvodníci při této nové fintě používají bezdrátovou technologii NFC a falešnou bankovní aplikaci pro mobilní telefony. Minulý týden policisté zadrželi muže podezřelého z toho, že touto novou metodou neoprávněně vybral desítky tisíc korun. O případu na webu pražské policie informoval její mluvčí Richard Hrdina.

Policie dostala dopoledne 20. března oznámení o podezřele maskovaném muži, který delší dobu vybíral peníze z bankomatu v Praze 1. V době příjezdu hlídky už podezřelý u bankomatu nebyl, podařilo se ho ale vypátrat v obchodním centru na náměstí Republiky. Cizinec měl u sebe více než 160.000 korun v hotovosti.

Žena díky nové fintě přišla o 40 tisíc

Mezi tím se dostavila na policejní služebnu žena, z jejíž karty někdo vybral 40.000 korun. Při výslechu kriminalisté přišli na nový způsob, jak podvodníci dokážou připravit lidi o peníze. Obětem rozešlou SMS zprávu například o údajném přeplatku na daních, ve které je odkaz na stránku, kam má adresát zadat přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Pokud to udělá, zavolá mu údajný pracovník banky a tvrzením o napadení účtu přiměje oběti nainstalovat do mobilního telefonu falešnou bankovní aplikaci. „Po stažení této aplikace a přihlášení, mají přiložit platební kartu ke svému mobilnímu telefonu, přičemž ale dojde k přenesení signálu NFC do jiného mobilního zařízení, se kterým je další podvodník u bankomatu, a může tak v klidu vybírat peníze,“ popsal mluvčí. Technologie NFC se běžně používá k bezdrátovému placení pomocí karty uložené v telefonu.

Vzhledem k tomu, že podvodníci mají přístup do internetového bankovnictví oběti, není pro ně problém změnit ochranný limit na kartě, aby mohli vybírat větší částky. Pokud se jim nepodaří přesvědčit poškozené ke stažení falešné bankovní aplikace, převedou peníze na jiný účet, k němuž mají přístup.

Podvodník skončil ve vazbě

Dvaadvacetiletý cizinec, jehož zadržení pomohlo kriminalistům metodu odhalit, je ve vazbě. Obviněn byl ze spáchání trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což může v případě odsouzení skončit až na osm let za mřížemi. „V tomto případě měli poslední tři poškození velké štěstí, že detektivové u něj nalezli jejich peníze v hotovosti a můžou jim tak být navráceny,“ dodal policejní mluvčí. Poškozených podle nich může být víc, policisté je proto vyzývají, aby se přihlásili na nejbližším oddělení policie.

AN
Zdroje a obrázky: PČR; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..