Mobil - Smartphony - Lidé (Ilustrační foto)

Smartphony první čtvrtletí: Odbyt vzrostl, Samsung se vrací do čela

Celosvětový odbyt chytrých telefonů se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 7,8 % na 289,4 milionu přístrojů. Na vedoucí pozici na trhu se smartphony se vrátila jihokorejská společnost Samsung, kterou loni o prvenství připravil americký konkurent Apple. Na svých internetových stránkách o tom informovala analytická společnost International Data Corporation (IDC).

Samsungu v prvním čtvrtletí meziročně klesly dodávky smartphonů na globální trh o 0,7 % na 60,1 milionu přístrojů. Apple však vykázal ještě výraznější pokles, a to o 9,6 % na 50,1 milionu přístrojů. Třetí příčku obsadila čínská společnost Xiaomi, která globální odbyt zvýšila o 33,8 % na 40,8 milionu přístrojů.

5 největších společností, celosvětové dodávky chytrých telefonů, podíl na trhu a meziroční růst, 1. čtvrtletí 2024 (předběžné výsledky, dodávky v milionech kusů)
5 největších společností, celosvětové dodávky chytrých telefonů, podíl na trhu a meziroční růst, 1. čtvrtletí 2024 (předběžné výsledky, dodávky v milionech kusů)

Společnost IDC upozornila, že celkové dodávky chytrých telefonů na světový trh se zvýšily již třetí čtvrtletí za sebou. Varovala nicméně, že na řadě trhů přetrvávají makroekonomické problémy.

„Oživení trhu s chytrými telefony podle očekávání pokračuje,“ uvedl Ryan Reit ze společnosti IDC. „Zatímco na konci loňského roku obsadil vedoucí pozici Apple, v prvním čtvrtletí se Samsungu podařilo získat prvenství na trhu se smartphony zpět,“ dodal.

V loňském čtvrtém čtvrtletí Apple odbyt meziročně zvýšil o 11,6 % na 80,5 milionu přístrojů, zatímco odbyt Samsungu klesl o 10,9 % na 53 milionů přístrojů. Díky silnému čtvrtému čtvrtletí předstihl Apple konkurenta Samsung v dodávkách smartphonů také v celém loňském roce. Samsung se na pozici jedničky držel od roku 2011, kdy v čele trhu vystřídal finskou Nokii.

AN
Zdroje a obrázky: IDC; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..