Česká televize - ČT

Zvýšení poplatku pro ČT na 150 Kč a další růst, navrhlo MK

Ministerstvo kultury (MK) navrhuje zvýšení poplatku pro Českou televizi (ČT) o 15 korun na 150 Kč měsíčně a pro Český rozhlas (ČRo) o 10 Kč na 55 korun. Původně navrhovalo televizní poplatek 160 Kč, navrhovanou výši rozhlasového zachovalo. V dalších letech by poplatky vláda mohla zvyšovat svým nařízením o inflaci, pokud by od poslední změny překročila šest procent. Vyplývá to z aktuálního návrhu mediálních novel, které ministerstvo vypracovalo. Počítá s jejich účinností od 1. ledna 2025. Původní návrh z loňského roku kritizovaly komerční televize.

Navrhované zvýšení rozhlasového a televizního poplatku podle důvodové zprávy ministerstva pouze dorovná příjem ČT a ČRo tak, aby mohly plnit veřejnou službu ve stávající kvalitě.

Televizní poplatek ve výši 135 Kč se neměnil od roku 2008, loni byla jeho reálná výše 61 Kč. Rozhlasový poplatek 45 Kč zůstává stejný od roku 2005 a od té doby se jeho reálná hodnota snížila na 25 korun.

Přepracovaný návrh i nadále počítá s rozšířením počtu plátců. Nově mají poplatek hradit všichni, kteří disponují jakýmkoliv zařízením umožňujícím příjem veřejnoprávních médií, tedy i mobilem, tabletem nebo počítačem. U firem by byla nově zavedená platba podle počtu zaměstnanců, podniky do 24 lidí a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by byly od platby osvobozeny. Naopak firmy, které pronajímají auta, by platily rozhlasový poplatek za každý vůz.

Novela rovněž mimo jiné snižuje dobu oznámení o sponzorování televizních nebo rozhlasových pořadů na 260 hodin za rok, což je asi 85 % stavu z roku 2023. Důvodem je nadměrné užívání sponzoringu pořadů v ČT.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) již dříve uvedl, že se na indexaci poplatků shodla vládní koalice. S podrobnostmi návrhu má novináře seznámit ve středu.

Tisková konference velká mediální novela

Tisková konference k finální podobě novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu, a zákona o rozhlasových a televizních poplatcích se uskuteční ve středu 15. května 2024 v 9:00 hodin na Ministerstvu kultury ČR (Maltézské náměstí 1, Praha 1).

Na tiskové konferenci vystoupí ministr kultury Martin Baxa, generální ředitel ČT Jan Souček, generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a další hosté.

AN
Zdroje a obrázky: MK; remix ČT

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..