Google search vyhledávání

Vyhledávač Google bude posílen o generativní AI, zatím v USA

Vyhledávač Google společnosti Alphabet bude posílen o generativní umělou inteligenci (AI), zatím v USA. Výsledky vyhledávání na Googlu se budou zobrazovat ve formě odpovědí napsaných technologií generativní umělé inteligence (AI) nad odkazy na webové stránky. Je to největší změna ve vyhledávači od jeho vzniku. Služba je již v tomto týdnu dostupná všem uživatelům v USA. Na konferenci pro vývojáře to sdělil generální ředitel Googlu a jeho mateřské firmy Alphabet Sundar Pichai.

Nový systém se testuje již rok a má přinést lepší vyhledávání a větší spokojenost uživatelů, uvedl Pichai. Postupně bude rozšiřován do dalších zemí a do konce roku by měl být schopen oslovit více než jednu miliardu lidí.

Gemini Pro 1.5

Google také představil vylepšení svého modelu Gemini Pro 1.5, který je schopen porozumět obrovskému množství dat. Google toto množství zdvojnásobuje na dva miliony tokenů, což znamená, že AI může potenciálně odpovídat na otázky, když dostane tisíce stránek textu nebo více než hodinu videa v jediném zadání. Tato aktualizace zvyšuje schopnost modelu analyzovat a interpretovat rozsáhlé množství informací.

Google dominuje internetovému vyhledávání natolik, že jeho jméno se stalo synonymem pro proces vyhledávání na internetu. V novém systému nyní nahoře na stránce výsledků vyhledávání dostane uživatel napsanou odpověď na svoji otázku vygenerovanou modelem AI Gemini. Poté může kliknout na návrhy dalších otázek nebo na tradiční odkazy na webové stránky.

Vyhledávač Google posílen o generativní AI

Upravený vyhledávač Google bude upřednostňovat spíše odpovědi vytvořené AI před odkazy na webové stránky. Google si od toho slibuje zrychlení vyhledávání informací. Přehledy s AI se ale mají objevovat pouze tehdy, když technologie Googlu určí, že budou nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem na dotaz uživatele. V jednom vyhledávacím dotazu také nyní bude možné položit několik otázek, například nejen to, kde se v Bostonu nacházejí studia pro cvičení pilates, ale i to, jak se tam dostat a rezervovat si čas.

Jedna z nejdramatičtějších změn ve vyhledávání

Vložení většího množství AI do vyhledávače představuje jednu z nejdramatičtějších změn, kterou společnost uskutečnila od svého vzniku na konci 90. let minulého století. Je to krok, který otevírá dveře dalšímu růstu a inovacím, ale také hrozí, že vyvolá zásadní změnu v návycích při surfování na internetu.

OpenAI a nový model GPT-4o

Společnosti OpenAI podporovaná Microsoftem v pondělí představila nový model AI nazvaný GPT-4o, který umožňuje jejímu chatovacímu robotovi ChatGPT odpovídat hlasem v reálném čase a být přerušován. To jsou charakteristické znaky realistických hlasových konverzací, které jsou pro hlasové asistenty s AI, jako Google Assistant, náročné.

Analytická společnost Gartner předpovídá, že do roku 2026 klesne objem dotazů adresovaných tradičním vyhledávačům o 25 %. Podíl vyhledávačů budou snižovat chatboti a asistenti AI, jako ChatGPT.

Obchodní model Googlu v ohrožení?

Pokud by se uživatelé opravdu raději než na vyhledávače obraceli na modely AI, mohlo by to ohrozit současný obchodní model Googlu, protože firma většinu svých příjmů generuje z odkazů inzerentů umístěných vedle výsledků vyhledávání. Loni Googlu reklamy spojené s jeho vyhledávačem přinesly až 175 miliard USD (čtyři biliony Kč).

AN
Zdroje a obrázky: Google blog; YT; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..