Chatbot - Umělá inteligence - AI (Ilustrační foto)

Generativní AI ve strategiích českých firem

Generativní AI je stíále častěji zahrnuta ve strategiích českých firem. S umělou inteligencí (AI) v současnosti aktivně pracuje nebo experimentuje přibližně 42 % českých firem. Tři pětiny podniků považují tuto technologii za důležitou pro své obchodní strategie. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte mezi finančními řediteli českých společností. Téměř polovina z nich očekává jako hlavní přínos zavedení generativní umělé inteligence (GenAI) snížení nákladů.

„Jeden z důvodů, proč je Generativní AI tak rychle adoptována, je velmi nízká cena za užívání. Generativní AI není a nebude komodita, za kterou firmy budou platit majoritu z rozpočtu. Začíná být totiž standardní součástí softwaru a výrobci již dávají nové funkcionality k dispozici, obvykle v rámci předplatného, které firmy za software platí. Pro CFO je tak velmi složité rozlišit, jaké budou skutečné náklady za generativní AI.“

Jan Hejtmánek, expert a lídr Deloitte pro oblast umělé inteligence ve střední Evropě

AI sníží náklady a pomůže k rozvoji nových produktů

Aktuálně podle průzkumu začleňuje AI do firemní strategie 22 % českých firem, další pětina s těmito nástroji experimentuje. Pro dosažení obchodní strategie společnosti bude generativní umělá inteligence důležitá podle šesti z deseti finančních ředitelů.

Kromě snížení nákladů si od ní slibují také zlepšení zákaznické zkušenosti klientů. Že používání generativní AI pomůže v rozvoji nových produktů či služeb věří přes 40 % firem. Necelá třetina společností očekává zvýšení marží, výkonnosti nebo produktivity.

„Zatímco využití AI se obecně jen za poslední rok zvýšilo zhruba o polovinu, využití velkých jazykových modelů rostlo ještě rychleji. Každý měsíc se tak zvyšuje počet jak individuálních, tak firemních uživatelů. Uvést přesné číslo je složité, růst je exponenciální,“ uvedl ředitel pro Big Data a AI ve společnosti Creative Dock Adam Hanka.

Transformace pracovního trhu

Viditelná je podle něj také transformace pracovního trhu, kdy pracovní místa zatím nezanikají, ale náplň práce za počítačem se mění a v některých povoláních se umělá inteligence stala každodenním pomocníkem.

Nástroje generativní inteligence se do obecného povědomí podle Hejtmánka dostaly před rokem a půl se spuštěním ChatGPT. „Od té doby se již stihly stát pevnou součástí strategií většiny společností jak u nás, tak i ve světě. Když to srovnáme například s tím, jak dlouho trvalo firmám začít používat počítače, jde o neskutečné tempo. Můžeme tedy mluvit o vůbec nejrychlejší adopci nové technologie v historii,“ řekl Hejtmánek.

Podle ředitele České asociace umělé inteligence Lukáše Benzla je však důležité zmínit i to, že v mnoha případech jde stále o experimenty, které za sebou nemají jasnější strategii. „Stejně tak začínáme být svědky nevydařených transformací, které stály mnoho energie i peněz, ale nepřinesly očekávané výsledky,“ dodal

AI může nahradit až 300 milionů pracovních míst

Podle loňské zprávy americké investiční banky Goldman Sachs by umělá inteligence mohla nahradit až 300 milionů pracovních míst po celém světě. Umělá inteligence by mohla vést k tvorbě nových pracovních míst a zvýšení produktivity v různých odvětvích.

To by podle amerického futuristy a autora knihy Rule of the Robots: How Artificial Intelligence Will Transform Everything (Vláda robotů: Jak umělá inteligence všechno změní) Martina Forda mohlo mít hrozivé následky.

„Nejde jen o to, že by se to stalo jednotlivcům, ale mohlo by to být docela systémové. Mohlo by se to stát mnoha lidem zcela náhle, potenciálně všem najednou. A to má důsledky nejen pro tyto jednotlivce, ale pro celou ekonomiku,“ prohlásil Ford.

Mathias Döpfner, generální ředitel německé mediální skupiny Axel Springer, již dříve uvedl, že systémy jako ChatGPT by mohly nahradit kupříkladu novináře. „ChatGPT například umožňuje lidem s průměrným písemným projevem vytvářet eseje a články. Novináři tak budou čelit větší konkurenci,“ uvedl pro BBC ekonom Carl Benedikt Frey působící na Oxfordské univerzitě.

Obavy mají také umělci a programátoři

Také někteří umělci a programátoři vyjadřují obavy o své pracovní vyhlídky v souvislosti s umělou inteligencí. Nicméně umělá inteligence může rovněž vytvářet nové příležitosti a pracovní pozice v oblastech, kde je potřeba zvýšit produktivitu a efektivitu.

Zpráva Goldman Sachs zdůrazňuje, že využití umělé inteligence se v různých oblastech liší a v administrativě lze zautomatizovat více pracovních úkolů než v jiných odvětvích, například ve stavebnictví.

O Deloitte

„Deloitte“ je značkou, která celosvětově sdružuje téměř 415 000 zkušených odborníků spolupracujících v nezávislých společnostech při poskytování služeb v oblasti auditu a jiných ověřovacích služeb, podnikového a finančního poradenství, poradenství v oblasti rizik, jakož i daňových a souvisejících služeb vybraným klientům.

Tyto společnosti jsou členy Deloitte Touche Tohmatsu Limited, soukromé společnosti s ručením omezeným zárukou založené podle práva Anglie a Walesu („DTTL“ nebo také „Deloitte Global“). DTTL, tyto členské společnosti a jejich jednotlivé přidružené subjekty tvoří „organizaci Deloitte“. Každá členská společnost DTTL a/nebo její přidružené subjekty poskytují služby v určité zeměpisné oblasti a podléhají právním a profesním předpisům dané země nebo zemí, v nichž působí. Každá členská společnost DTTL má strukturu dle příslušných právních předpisů, pravidel či zvyklostí a jiných okolností a na daném území či územích může zajišťovat poskytování odborných služeb prostřednictvím svých přidružených subjektů.

Ne každá členská společnost DTTL nebo její přidružený subjekt poskytuje všechny služby, některé služby nemusí být dostupné klientům, kterým jsou poskytovány služby v souladu s pravidly a předpisy pro auditní a ověřovací zakázky. DTTL, jednotlivé členské společnosti DTTL a jejich přidružené subjekty jsou samostatnými a nezávislými právnickými osobami, které se vzájemně nemohou zavazovat ve vztahu k třetím osobám. DTTL, jednotlivé členské společnosti DTTL a jejich přidružené subjekty nesou odpovědnost pouze za své vlastní jednání či opomenutí a nikoli za jednání či opomenutí jiných členských společností DTTL či jejich přidružených subjektů. Organizace Deloitte je globální sítí nezávislých společností, a nikoliv partnerstvím či jedinou společností. DTTL neposkytuje služby klientům.

Deloitte Česká republika

Deloitte Česká republika pokrývá širokou škálu odvětví i služeb, díky propojení jednotlivých oddělení je společnost schopna nabízet komplexní servis – strategický podnikový management, finanční i právní poradenství, audit, daně. Mezi klienty společnosti patří velké firmy, veřejné instituce, rychle se rozvíjející firmy i startupy.

AN
Zdroje a obrázky: Deloitte; Pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..